Vale toitumine on üks liigeste ja selgroohaiguste peapõhjus. Selle taga on jääkainete ladestumine ja mineraal ainevahetuse häired. Nende protsesside tagajärjeks on sellised haigused nagu artroos, artriit, osteo artroos, osteokondroos (selgroog muutub jäigaks, liikuvus on piiratud, nt Behterevi tõbi), reumaatilised haigused, podagra ning luu- ja liigese ainevahetuse häired (moondumine).

Miks liigesed valutavad? Protsess algab verevarustuse häirest, mistõttu liiges ei saa piisavalt toitu. Järgmisena tekivad liigestes ainevahetushäired: kogunema hakkavad ja kristalliseeruvad mürkained ja kusihape, mis ladestuvad lõpuks liigestele ning kahjustavad kõhre. Liigeste peale tekivad okkasarnased kristallid, mis torgivad liigest ümberringi ning põhjustavad põletiku. Sellest võivad olla puudutatud nii kõige väiksemad liigesed (sõrmeliigesed) kui ka suuremad, lõpetades selgrooga.

Kusihappe kuhjumine on alati seotud toidu omastamise ja jääkainete ladestumisega. Selle tõttu kujuneb välja põletik (artriit), mis omakorda põhjustab liigeste degeneratiivseid muutusi (artroosi). Artriit ja artroos ei ole üksnes ühe liigesega seotud haigus, vaid kogu organismi ainevahetuse häire, millest on haaratud kõik luud ja liigesed. Korrapärane paastumine on kindel näidustus patsientide puhul, kellel on kalduvus kirjeldatud haigustele.

Peale paastumise kaks korda aastas, kevadel ja sügisel, soovitan paastuda ka enne oodatavat haiguse ägenemise perioodi.

Artikkel on võetud dr. Trofimova raamatust “Paastuga terveks”