Lisakilodega võitlevad ühtekokku rohkemad kui arvatagi oskaks. Kui peokleidi sisse mahtumiseks piisab vahel ka vaid ühest paastupäevast, tagavad püsivad tulemused individuaalselt väljatöötatud paastu- ja dieedikuurid, mis aitavad lisaks kaalulangetamisele kiirendada ka ainevahetust ning ravida ülekaalu põhjustavaid tervisehädasid. Avame teemat lähemalt 35-aastase ravipaastumise kogemusega sisehaiguste ja dietoloogia eriala lõpetanud Loodusravikeskus Loodus BioSpa ja Biokliiniku arsti dr Natalia Trofimovaga.

Kes peaksid oma kehakaalu jälgima?

Olenemata vanusest peaksid nii naised kui ka mehed pöörama tähelepanu oma kehakaalule, et see püsiks tervislikkuse piirides. Kindlasti peaksid vanemad jälgima ka oma laste kaalu – väga paljud lapsed on tänapäeval ülekaalulised. Iga 5 kg ülekaalu suurendab umbes 30 protsendi võrra riskifaktorit meie tervisele. Siseorganite ümber kogunev rasv ohustab organismi head toimimist palju ja võib põhjustada südame- ja veresoonkonnahaigusi, suhkruhaigust, erinevaid maksahaigusi, ainevahetuse probleeme jm. Kui naisterahva vööümbermõõt on üle 80 cm ja mehel rohkem kui 98 cm, on rasva kogunenud liiga palju ja soovitan kindlasti otsida sellele kiiremas korras lahendusi.

Kuidas kaalulangetamisega õigesti alustada?

Tänapäeval on erinevaid dieete ja imerohtusid väga palju, mis lubavad kõikidel ühtviisi edukalt kaalu langetada. Kuna iga inimene on individuaalne, ei soovita ma selliseid universaalseid lahendusi, vaid leian, et kõigepealt tuleb igaühel leida üles põhjus, miks ta ülekaaluline on, ja asuda lahendama just seda probleemi. Põhjusteks võivad olla ülesöömine, kindla päevarežiimi puudumine, liigne soola tarvitamine, liiga suur kogus vedelikku organismis, aeglane ainevahetus, mõni haigus jne. Mõni üldlevinud dieet võib aga inimest vastupidiselt ravimisele haigemaks teha ning ka püsivat ideaalset kehakaalu ei ole võimalik selliselt saavutada: näiteks ei sobi salatisöömine jm toortoit neile, kellel on ainevahetuse probleemid ja soolestik ei tööta normaalselt.

Kuidas kõrge kehakaalu põhjuseid välja selgitada?

Kahjuks inimesed enda kohta paljut ei tea: arvatakse, et ülekaalu põhjustab üks probleem, ent tegelikult hoopis mõni teine, näiteks mõni varjatud tervisehäda. Olen viimased 35 aastat aidanud inimestel kaardistada nende tervislikku seisukorda ja koostanud sellest lähtuvalt personaalseid toitumis- ja paastukavasid. Nüüd juba 18 aastat tegutsenud Loodusravikeskus Loodus BioSpa on tänaseni Eestis ainukene professionaalne loodusravikeskus, kus tegeleme süvitsi just selliste probleemidega nagu kehakaal ja ainevahetus, aga ka allergiad, kõrge vererõhk, kõrge kollesteroolitase, liigeste probleemid ja mitmed teised haigused.

Milliseid paastu- või dieedikuure inimestele soovitate?

Kõige radikaalsem programm on tavaliselt 1-7 päeva kestev paast, mis annab seedetraktile puhkust ja ravib paljude haiguste kõrval ka depressiivseid seisundeid ning annab energiat. Lisaks kaotab paastuja nädalaga keskmiselt 5-7 kg kehakaalust. Eraldi programmina soovitan ka detox-dieeti, mis puhastab organismi ajades välja erinevad mürgid ja kus päevane kaloraaž on 500-600 kcal. Kolmanda variandina pakume 1000-1400 kcal ja 5 söögikorraga päevas tasakaalustatud dieedikuuri, kus on süsivesikute osa suurem, valgu- ja rasvaprotsent väiksem ning sool ja suhkur puuduvad sootuks. Sellega kaotavad patsiendid kaalu umbes 3-5 kg nädalas. Kõik kuurid töötame lõpuni välja aga ikkagi individuaalselt alles inimesega kohtudes ning vastavalt igale patsiendile lisame veel ka erinevaid protseduure nagu näiteks massaažid, vesiravi, teadlikud hingamisharjutused jm . Reeglina soovitame patsientidel veeta meie loodusravikeskuses nädala päevahinnaga alates 69 EUR, et paast või dieet toimuks ohutult meditsiinilise järelevalve all ning jõuaksid kinnistuda uued tervislikud harjumused. Juba 3.-4. päeval inimeste vaevused ja probleemid lahenevad. Tegelikult on organism väga tänulik ja kiire tooma häid tulemusi kui inimene teeb õiget asja. Ja boonuseks on muidugi ka kehakaalu langetamine!


Dr Trofimova ambulatoorne vastuvõtt Biokliinikus: tel 53471532, www.biokliinik.ee
Loodusravikeskus Loodus BioSpa: tel 509 3581, www.loodus.net
Rohkem infot leiab Natalia Trofimova eestikeelsest raamatust „Paastuga terveks“.