Kuidas Mani saare peaterapeut BioSpasse armus…Olen pärit Eesti kultuuripealinnast Viljandist, kuid pool oma elust elanud välismaal. Seetõttu on iga minut kallil kodumaal püha ja ajakasutus hoolikalt valitud.

Sain BioSpast teada 1. augusti 2023 õhtul ühelt armsalt sõbralt ja järgmisel päeval pärast kesköist internetiuuringut broneerisin end kõhklemata 7-päevasele paastu/detox programmile. Olles õppinud põllumajandust ja ka terviseteadusi, olen väga teadlik meie elustiilivalikute mõjust: toidu päritolu, selle tähtsus, mida me sööme/joome, mida me nahale määrime, mida mõtleme, mida tarbime, kuidas magame, mida me hingame, kui sageli treenime, mida vaatame/kuulame ja millise keskkonnaga end ümbritseme jne – see on otseses korrelatsioonis meie tervise ja heaoluga.

Spaasse lähenedes tajusin kohe, et koha energia on õige, mind valdas maaelu vaikne idüll – tühi maatee, mida ääristavad erinevad majesteetlikud puud, sealhulgas kaunis pärnaallee ja kasepuudest park, kus ümisesid harmooniliselt linnud ja ritsikad. Maja ümbruses oli kuldsed rukkipõllud, magusalt lõhnavad valged floksid, mis meenutasid lapsepõlvesuve kalli vanaema juures. Meie pikkadel jalutuskäikudel, eriti varahommikul ja hilisõhtul, kui päike oli madalal, oli maastiku ilu hingematvalt kaunis. Keskkond on oluline ja see oli nii rahulik, vaikne ja kosutav!

Olin teadlik paastumise eelistest, kuna olen seda juba pikka aega kavatsenud teha. Samuti töötan Mani saarel eksklusiivses holistilises keha/meele/vaimu õppekeskuses & spaas, mistõttu tundsin ka erialast huvi, milliseid hoolitsusi siin pakutakse. Pean ütlema, et olin meeldivalt üllatunud ravi kvaliteedist ja suurepärasest klienditeenindusest. Iga meeskonnaliige, kellega kohtusin, vahetas kergelt ja muljetavaldavalt 3 keele (eesti, vene ja inglise) vahel. Sisekujundus oli kliinilisem, kui olin harjunud, sellegipoolest meeldisid mulle kõik toalilled, mis muutsid olemise kodusemaks. Aitäh toalillehaldjale!

Üks paastukeskuse töötajatest ütles mulle programmi lõpus: „Teie nägu kiirgas algusest peale rõõmu.“ Ta ei teadnud, et sügaval sisimas tundsin end viimasel ajal veidi nõrga ja loiuna, kõht oli tingituna menopausist punnis, tundsin üha suuremat koduigatsusust oma juurte järele, olin ebaloomulikult otsustusvõimetu: vajasin veidi abi. Hoolimata oma toitumisalastest teadmistest, olin ma oma adrenaliinirohkes tööelus teinud valesid toiduvalikuid, nagu oleksin toitnud üha kasvavat emotsionaalset põhjatut auku. Ma ei maganud ka hästi. Tundsin end pisut võltsina, kui üritasin näida terviseteadliku inimesena.

Programmi tulemusel kaotasin kergelt 4,5 kg, kuid see oli vaid boonus. Minu põhieesmärk oli PUHATA selle sõna igas aspektis – füüsiliselt, vaimselt, emotsionaalselt, ja sotsiaalselt. Tahtsin anda meie teisele ajule, milleks on soolestik, puhkust ja puhastust, nii et mikrobioom, kus elab meie immuunsüsteem ja intuitsioon, saab uue hingamise, et teha paremaid otsuseid ja olla tervem. Briti psühholoog Kimberley Wilson ütles ühes oma BBC Radio 4 taskuhäälingusaates “Made of Stronger Stuff” midagi olulist vagusnärvi kohta. Teda paelub vagusnärv (tuntud ka kui kümnes kraniaalnärv), keha superjõud, “armastuse närv”. Ta ütles, et kui kujutate ette selle pikima kraniaalnärvi hõivatud maanteed, mis asub teie soolestiku ja aju vahel, siis on 2 rada, mis tulevad ajust allapoole soolestikku, kuid soolestikust läheb ajju tagasi 4 rada, mis rõhutavad meie soolestiku tähtsust ja selle rolli paljudes meie kehasüsteemide funktsioonides. Terve soolestik võrdub terve vaimuga! Sarnaselt eestlaste motoga: “Terves kehas terve vaim!” Massaažiterapeudina on mul nii hea meel kuulda kliendi kõhu korisemist, mis tähendab, et vagusnärv on stimuleeritud, klient on parasümpaatilises närvisüsteemis, mis tähendab, et ravi toimib. Klient tunneb end rahulikumana, aju on vähem udune ja selgem. Tervislik vagaalne toon tähendab paremat emotsionaalset regulatsiooni ja ka paremat füüsilist tervist. Oled vastupidavam ja suudad end traumadest ja probleemidest läbi tõmmata.

Usun kindlalt, et suudame muuta oma vere- ja ajukeemiat õige mõtlemise, oma närvisüsteemi, lümfisüsteemi ja seedesüsteemi eest armastavalt hoolitsedes. Kõik on omavahel seotud.  Tundsin seda õrna armastavat hoolitsust, mis kiirgas igast BioSpa meeskonnaliikmest ja olen nii sügavalt tänulik. Lisaks oli mul kõigi aegade parim toakaaslane Eha, vapustavalt loominguline inimene, maa sool, täis elu ja tarkust, millega ma kohe resoneerisin! Koos nautisime varahommikusi hingamisharjutusi, paljajalu maandust pehmel kastega kaetud rohelisel murul, millele järgnes külmas knepibasseinis jalutamine ja jalarefleksi stimuleerimine. Aitäh, Denis! Ujusime koos kaladega kosutavates tiikides, mida ümbritses tuultes kahisev pilliroog. Panime maailma paika saunas, mis on eestlastele nagu tõsine usuliikumine ja puhastuskoht selle sõna igas mõttes.

Tahaksin mainida füsioterapeut Elge Kivi – tema suurepärast elujõudu, huumorimeelt ja teadmisi – ületamatu. Tal õnnestus vesiaeroobika lõbusaks teha ja tema kõhumassaaž oli suurepärane. Ma väga hindasin hetki pärast seljavenitamist. Ta selgitas väga hästi seljavenituse kasulikkust ja andis aega vasakul küljel põrandamattidel lamamiseks 20 minutiks. Kui ma seal vaikselt omaette lebasin, vaatasin, kuidas kased õues tuules hüpnootiliselt liikusid ning kuulsin, kuidas lehed lohutavalt sosistasid: „Kõik saab korda. Sa oled kaitstud ja hoitud.“ Selliseid erilisi hetki oli nii palju, et võiksin raamatu kirjutada. Mulle meeldis ka Kristi klassikaline massaaž, kätega ravimine. Minu BioSpas veedetud aja absoluutseks tipphetkeks olid Armeeniast pärit Vigeni – oma eriala tõelise meistri – pakutavad hooldused. Olen suur Tai massaaži fänn. Tai massaaž on minu teadvuses püha, see oli minu enda massaažiteraapia karjääri inspiratsiooniks. Oh jumal, see ületas mu kõrged ootused ja standardid, puudutas iga killukest mu olemust, tundsin end vabalt, alistusin sellele ja triivisin eemale teise dimensiooni. See oli nagu kõige lohutavam tervendav sametine embus, mis tegi mind 5 cm pikemaks ja liikuvamaks. Ma tunnen seda siiani! Vigeni imeline õrn lümfimassaaž suurendas mu üsna tõrksa ja viskoosse lümfi kiirust, kujutasin ette, kuidas toksiinid uhuvad vere kaudu neerudesse ja maksa, et sealt väljuda. Vigeni aroomimassaaž, mis oli kohandatud minu vajadustele, oli erakordne, jumalik ja täiesti unustamatu! Tänan teda südamest! Tervitan ja kummardan sügavalt! Ta on hoidja! Nagu ütleb ülemaailmne ärimagnaat Richard Branson: „Teie meeskond on teie suurim vara! “

Mida veel? Dr Tromifova diagnostikast oli palju abi, ta tegi kõik endast oleneva, et kutsuda mind samal päeval oma teise kolleegi juurde konsultatsioonile. Isegi pakkus, et sõidutab mind isiklikult lähedalasuvasse kliinikusse. Väga tänulik!

Arsti assistent Anry oli samuti abiks ja me oleksime võinud tunde rääkida, kui oleksime saanud! Samuti avaldasid mulle muljet Olesja ja tema klienditeenindusoskused. Aitäh. Tegelikult olin tänulik kogu meeskonnale, kes seda kohta hoiavad – alates inspireerivast tegevdirektorist Kairi Ustavist kuni aednikeni, kes hoolitsevad territooriumi eest laitmatult. Tänan koristajaid puhtuse eest, administraatoreid logistilise meisterlikkuse eest, armsat daami köögis, kes toodab kulinaarseid hõrgutisi, mis on spetsiaalselt kohandatud paastumisest taastumiseks. Suurim tänu kuulub muidugi dr Tromifovale – selle maagilise koha ajule, südamele ja hingele. Tänan teid kõiki! Võin ausalt öelda, et mul on säde uuesti lõkkele löönud, olen täis motivatsiooni ja näpunäiteid, kuidas tervislikumalt elada. Tunnen end tasakaalukamana, noorenema, kosutavamana ja kergemana. Ma tulen tagasi, see on kindel! Soovitan BioSpa ravikeskust kõigile – te ei kahetse!