kokk ja toitumisnõustaja Triin Mägi

Kokk ja toitumisnõustaja Triin Mägi

13.-14. detsembril külastasid Eriolümpia Eesti Ühenduse kutsel Loodus BioSpa-d Lõuna-Eesti koolide õpilased ja õpetajad, osaledes innukalt projektis “Tervislik eluviis koolides”. Kaks päeva täis kasulikke teadmisi, praktilisi oskusi, sportimist ja maitsvate roogade valmistamist muutsid selle koolituse meeldejäävaks.

Projekti käigus kogunesid 16 osalejat erinevatest koolidest eesmärgiga omandada teadmisi ja oskusi tervisliku toitumise vallas ning integreerida neid teadmisi oma igapäevaellu. Programm algas arsti assistendi vastuvõtuga, kus lisaks vererõhu mõõtmisele koostati kõigile Jawon ioi 353 aparaadiga keha koostise analüüs. Igaüks sai oma isiklike näitajatega (lihasmass, rasva%, soovituslik päevane kaloraaž jms) A4 väljaprindi. Hiljem toimus loeng, kus kõik osalejad said oma tulemusi analüüsida ja vajalikku tagasisidet edasisteks treeninguteks ning toitumiseks.

Ennelõuna oli täidetud mitmekülgsete tegevustega. Osalejatel oli võimalus kogeda detoxteraapiat, käia basseinis ujumas ja metsaradadel matkamas.

Kõige tähtsam osa päevast algas lõuna ajal, mil osalejad jagati nelja gruppi ja koka ning toitumisnõustaja Triin Mägi juhendamisel asuti lõuna- ja õhtusöögiks tervislikke roogasid valmistama. Menüüs olid esindatud smuutid, salatid ja soojad road, kõik valmistatud iseseisvalt vastavalt väljatöötatud juhenditele. Tervislikud toiduained olid hoolikalt valitud. Mitmekesine ja maitsev õhtusöök kujunes isegi 3-käiguliseks ja laste kõhud täitusid tervisliku toiduga. Päeva lõpetuseks toimusid veel kehalised tegevused nagu kummilintidega võimlemine, basseinis ujumine ja sauna külastamine.

Teise päeva hommik algas Kairi Ustavi juhendamisel õues võimlemise, hingamisharjutuste ja toonust tõstva kepikõnni matkaga. Värske õhk, füüsiline aktiivsus ja kaunid loodusvaated mõjusid hästi nii kehale kui vaimule. Ennelõunal jagas Anry Aruorg osalejatele teadmisi ravim- ja maitsetaimedest, võimaldades kõigil taimi maitsta ja saada uusi nippe tervislike valikute tegemiseks igapäevaelus. Lisaks oli soovijatel võimalus jälgida dr Natalia Trofimova videoloengut tervislikust toitumisest.

Lõuna oli taas praktilise toiduvalmistamise aeg, seekord oli ülesandeks valmistada jõululõuna. Kõik tiimid näitasid üles suurepärast meeskonnatööd ja loovust, tuues lauale maitsvaid jõuluroogi. Eriti tuleb tunnustada kõiki lapsi, kes osalesid toiduvalmistamisel innukalt, loominguliselt ja vastutustundlikult.

Lõuna- Eesti projektijuht ja eriolümpia spordidirektor Siret Kruk oli õppepäevadega väga rahul: “Lapsed ja juhendajad omandasid palju uusi teadmisi, tegevused olid kõik tervislikku eluviisi toetavad ja väga harivad. Metoodika, kuidas lapsed said ise retsepte koostada ja selle järgi toitu valmistada, oli väga innustav ja põnev. Loovus hakkas tööle ja ei kardetud uusi katsetusi teha, mille tulemusel valmisid tervislikud ja toitvad road.”

See kahepäevane kooliprojekt mitte ainult ei andnud osalejatele praktilisi oskusi tervisliku toidu valmistamisel, vaid rõhutas ka kehalise aktiivsuse, teadmiste omandamise ja meeskonnatöö tähtsust tervisliku eluviisi edendamisel. Loodus BioSpa ja Eriolümpia Eesti Ühenduse projekt “Tervislik eluviis koolides” jätkavad ka 2024. aastal olulise töö tegemist, aidates koolidel kujundada tervislikke harjumusi ja teadmisi oma õpilastele.

Autor: Kairi Ustav