Metaboolne ehk ainevahetussündroom on otseselt seotud vöökoha rasvumise ja sellega kaasnevate ainevahetuse muutustega, mis põhjustavad organismis veel paljusid häireid. Kõige rohkem mõjutavad ainevahetusprobleemid veresuhkru, vererasva ja vererõhu taset. Metaboolse sündroomiga kaasnevad samad riskid mis rasvumisega, lisaks kasvab tunduvalt südame-veresoonkonna haiguste (infarkti jm) ja äkksurma risk.

Rakusisene ainevahetus on ühtne ja terviklik protsess. Organitevahelised ainevahetuse seosed tagavad, et glükoos, rasvhapped ja aminohapped oleksid veres piisavas koguses püsivalt saadaval. Organismi süsivesikud, rasvad ja valgud lähevad pidevalt üksteiseks üle, see võimaldab neid osaliselt üksteisega asendada. Selle kõige tulemusel vabaneb energia, mida organism kasutab ainevahetuseks. Niisiis ainevahetus paastumise alguses kiireneb, aga pikema paastu puhul aeglustub. Paastudes põletab iga inimene rakke just niipalju, kui tal sel hetkel on energiaks vaja, mitte rohkem.

Rahvusvaheline Diabeediföderatsioon kehtestas 2005. aastal metaboolse sündroomi tuvastamiseks järgmised kriteeriumid. Sündroomile viitab naistel üle 80 cm ja meestel üle 94 cm vööümbermõõt. Lisaks peab olema täidetud vähemalt kaks tingimust:

  1. ülemine vererõhk 130 ja alumine 85 või rohkem;
  2. vere triglütseriidide väärtus 1,7 mmol/l või rohkem;
  3. hea ehk HDL- kolesterooli sisaldus veres meestel alla 1,03 mmol/l ja naistel 1,29 mmol/l;
  4. paastu veresuhkur (st tühja kõhuga mõõdetuna) 5,6 mmol/l või rohkem.