Magu

Mööda söögitoru jõuab toit makku, mis on elastne ja lihaseline kotike, kus algab seedimine. Mao limaskesta kokkutõmmete mõjul segatakse peenestatud toit maomahlaga. Maos algab valkude seedimine ja selles protsessis osalevad maos nõristuvad pepsiin ja soolhape. Ööpäevas eritub kokku umbes 3 liitrit maomahla.

Kui rinnaku taga tekib põletav tunne, millega kaasnevad kõrvetised, siis seda põhjustab maosisaldise tagasivool söögitorusse. Söögitoru ja mao vahel on vahelihas, mille nõrkus soodustab reflukshaigust. Selle haiguse puhul toimub maosisu tagasivool söögitorru, nii et osa maosisaldisest jõuab isegi kurguni. Mõnel
patsiendil, kes kaebab kurguvalu, on selgunud, et põhjuseks oli hoopis ülihappesus refluksi tõttu. Kui reflukshaigus on välja ravitud, kaovad ka kõrvetised ja kurguvalu sümptomid.

Nii mao ala- kui ka ülihappesus aeglustab seedimise ettevalmistamist. Kui ühel ajal makku jõudnud toidud omavahel ei sobi või kui üks vajab seedimiseks kauem aega kui teine, võib tekkida olukord, kus toit pole maos mitte umbes kolm tundi, nagu oleks normaalne, vaid kaks korda kauem.