Oma kehakaaluga võitlejaid on iga aastaga üha rohkem ja rohkem, sest ülekaalulisus on kasvav trend enamikus arenenud riikides. Järjest enam on ka erinevaid õpetussõnu ja abivahendeid, mis  peaks inimesi selles võitluses aitama. Dieetide maailm on nagu moemaailm – ka seal on erinevad trendid, moed muutuvad, gurud vahelduvad: Atkinsi dieet, Ornishi dieet, Dukani dieet, aluseline dieet, paleodieet jne. Mida valida selles paljude võimaluste virrvarris – kas iga aasta uus vastavalt moele? Või on mõni dieet teistest siiski tõhusam või tervislikum?

Inimesed ei ole ühesugused, seetõttu ei pruugi ka sellised dieedid kõigile ühtviisi sobida. Väikesed geneetilised variatsioonid, mis on meie erineva välimuse põhjustajateks, mõjutavad ka meie ainevahetust. Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie silma – või juuksevärv, nii on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel, energia kulul. Kõik see määrab ka seda, kuidas erinev toitumine meile mõjub. Oma iseärasusi teades ja järgides on pingutused kehakaalu kontrollimiseks tõhusamad.

Meditsiinilabor, mis annab soovitused kooskõlas sinu geenidega

Juba rohkem kui kaks aastat tehakse ka Eestis geneetilisi analüüse kõigile soovijatele sobiva toitumisstiili leidmiseks. Meditsiinilabor iGen koostöös toitumispetsialistidega on arendanud välja geenitesti FiguraGen Weight, mille tellijatele antakse vastuseks genotüübi-põhised toitumissoovitused koos näidismenüüga.

Testi soovitused on personaalsed

FiguraGen Weight testi vastusest saab teada, milliseid toitaineid peaks tarbima rohkem, milliseid vähem, et kaalu langetamine ja hoidmine oleks tõhusam. Näiteks umbes viiendikule inimestest sobib geenide järgi nn Vahemere dieet, kus kasutatakse palju õlisid. On inimesi, kes peaksid oma dieedis süsivesikuid vähendama, samas on aga ka neid, kellel süsivesikutevaene dieet on seotud kaalutõusu riskiga. Parema arusaama tekitamiseks, et oleks selge, milline näeb välja soovitatud dieet, on vastusesse lisatud ka kolme päeva näidismenüü.

Geenitestid pakuvad huvitavat infot kõigile

Geenitestide laboris tehakse teste ka laktoositalumatuse ja  gluteenitalumatuse riski määramiseks ning vitamiinide defitsiitsuse riski määramiseks. Seega saavad geenitestide abil huvitavat teavet enda kohta kõik inimesed, kes soovivad toituda teadlikult ja tervislikult.

Tegutse targalt  – õpi tundma oma geene!

Allikas: www.arst.ee