Tihti on kolesterooli ainevahetushäire põhjuseks asjaolu, et maks ei suuda toota piisavalt head kolesterooli. Kõik, mida sööme ja joome, läheb läbi maksa – sinna jõuab ka nn halba kolesterooli.
Maksa ülesanne on toota head kolesterooli ning viia halb kolesterool organismist välja. Kui maks on üle koormatud, ei suuda ta oma ülesannet täita, mistõttu tõuseb veres kontrollimatult halva
kolesterooli tase, põhjustades veresoonte lupjumist.

Kõrge kolesteroolitase võib olla nii kõhnadel kui ka ülekaalulistel inimestel ning seda saab tuvastada vereproovi abil. Tähtis on paastuda ning vaadata rangelt üle oma toidulaud, et seal oleksid
taimsed ja loomsed rasvad tasakaalus. Viimaste ( liha, munad, juust) osakaalu tuleb vähendada 30%-le, ent neist päris loobuda ei ole ka õige, sest see võib häirida rasvade ainevahetust ja põhjustada uusi probleeme.

Tasakaal peab toidus olema ka valkude, süsivesikute ja rasvade vahekorras. Sestap ei anna üldjuhul head tulemust munast loobumine (muna peeti mõni aeg tagasi nimelt üheks peamiseks halva kolesterooli allikaks), vaid tasakaalustada kogu päeva menüü.

Individuaalse toidutalumatuse alusel koostatud dieedi abil normaliseerub vere kolesteroolitase enamasti juba kahe kuuga.