6 üllatava mõjuga ainet üle 40-aastastele

40. eluaasta saabumine pole lihtsalt psühholoogiline vanusepiir. Tegelikult ongi meie keha muutumises. See on vältimatu, kuid ei pea olema sugugi traagiline. Tunnete ju mitmeid kuulsusi, kes pealtvaadates justkui ei vananegi. Nii et asi pole aastates, vaid oma keha eest hoolitsemises.

Dr. Natalia Trofimova

Kurkumist saab kurkumiini, mis aitab võidelda enneaegse vananemise ilmingutega.

Kurkumist saab kurkumiini, mis aitab võidelda enneaegse vananemise ilmingutega.

Meie terviseseisundi määravad kahte tüüpi faktorid: välised – milline on meie eluviis ja toitumine, ja sisemised – kehas toimuvad protsessid, millesse on kaasatud rakud ja neid ümbritsev. Väliste faktoritega on lihtne – söö tervislikult, liigu rohkem, kanna hoolt oma soolestiku tervise eest ja saavutadki parema enesetunde.

Organismi sisemised protsessid on seevastu ülimalt keerulised – neil teemadel on avaldatud tuhandeid teaduspublikatsioone. Üks peamisi järeldusi on, et terviseprobleemid algavad rakufunktsioonide häiretest ja põletikulistest protsessidest. Neile tulekski pöörata tähelepanu.

Suur osa haigustest algavadki raku taseme kroonilistest põletikest. Näiteks, südame-veresoonkonna haigused, ainevahetushäired, neuroloogilised haigused, soolestiku põletikud, astma, artriidid, allergia, nahaprobleemid ja isegi kasvajad – see loetelu on kõigest jäämäe veepealne osa.

Krooniline põletik võib aastaid kulgeda ilma teie teadmata. Selle areng on seotud keharakkude elutsükliga. Kui rakk on oma töö teinud, tuleb ta utiliseerida ehk organismist eemaldada. Selline rakk on vananev. Keha tegutseb pidevalt vananevate rakkude eemaldamise nimel ning teatud juhtudel tegeleb nende hävitamisega meie immuunsüsteem. Samas hakkab organismi sellesuunaline võime nõrgenema 40. eluaasta paiku. Kui vananevad rakud jäävad kehasse, hakkavad nad soodustama põletikulisi protsesse ja koos sellega ka vananemise ilmingute teket. Kuidas oleks võimalik selle enneaegset arengut takistada?

Kui arvestada seda, et mõnedel inimestel siiski õnnestub säilitada nooruslik välimus ka pensioniea saabudes – justkui nad oleksid endiselt 30-40aastased, siis teatud võimalused enneaegse vananemise vältimiseks peavad olemas olema. Ja ma ei pea silmas plastilise kirurgia vahendeid. Kõik sõltub meie organismi võimest võidelda vananevate rakkudega samal viisil, nagu enne 40-ndate saabumist.

Usun selles osas naturaalsete ja looduslike vahendite toimesse. Eelkõige seetõttu, et biokeemiliselt sobivad nad meie kehaga paremini, kui sünteetilised ained. Õige kasutamise korral ei too enamik looduslikest vahenditest endaga kaasa ka soovimatuid kõrvalmõjusid. Arvestades seda, tooksin välja 6 looduslikku ainet, millel on üllatavalt tõhus toime kroonilise põletiku vastu võitlemisel. Ja see omakorda toob kaasa parema tervisliku seisundi ning hoiab ära enneaegse vananemise ilmingud.

Need on kurkumiin, tumero-sahhariidid, musta tee ekstrakt, ingver, kvertsetiin ja C-vitamiin. Teeme nüüd endale selgeks, mis ainetega on tegu ja kuidas need aitavad meie kehal enneaegset vananemist vältida.

Kurkumiini leidub rohkelt hariliku kurkumi risoomis, mis on tuntud India vürtsi ühe koostisainena. Sellel on suurepärased põletikuvastased omadused, lisaks on tegu antioksündandi ja viirusevastase toimega ainega. Kurkumiini saab kasutada mürkide väljutamiseks kehast, immunsüsteemi stimuleerimiseks ja vähiraviks. Üks kasulikke omandusi on raku elutsükli suurendamise ja kasvajate tekkimise takistamine. Kurkumiin on kantud Euroopa farmakopöa nimistusse ravimipreparaadina. Ja lisaks see võimendab Omega-3 rasvhapete põletikuvastast mõju.

Põhiprobleem on sellest, et kurkumiin ei lahustu vees, imendub soolestikus väga kehvasti ning seetõttu on looduslikus olekus kehvasti omastatav. Suurtes kogustes loodusliku kurkumiini igapäevane tarbimine pole kuigi realistlik. Seevastu kurkumiini sisaldusega toote tarbimine, mis on omastamist tõhustava toimega, mõjub kindlasti kasulikult.

Järgmine toimeaine on tumero-sahhariidid. Samuti osa kurkumist, mis on tõhus nii valuvaigisti kui ka põletikuvastasena. Omab lisaks liigeste liikuvust parandavat mõju, mis vähendab nende tundlikkust ja valu.

Musta tee ekstrakt sisaldab paljusid bioaktiivseid aineid, nagu polüfenoolid. Polüfenoolid on looduslikult leiduvad ühendid, mida taimed sünteesivad reeglina kaitseks stressorite (nt haigusetekitajate) vastu. Eriti kasulikud on teaflaviinid, mis tekivad musta tee käärimise protsessis. Need on lisaks põletikuvastasele toimele ka kolesterooli ja vererõhku alandavad. See vähendab südame-veresoonkonna haiguste riske ning mõjub positiivselt südame tervisele; lisaks toetavad need mõjud immuunsüsteemi tegevust vananevate rakkude eemaldamisel ning krooniliste põletike vähendamisel.

Ingver on oma kasulike omaduste eest saanud 2018. a. aasta ravimtaime tiitli. Sellel on valuvaigistav, seedetrakti toetav, maohaavandeid ja artriite leevendav ning bakteri- ja seenevastane toime.

Kvertsetiin on samuti looduslik pigment, mida leidub paljudes puu- ja köögiviljades, teraviljades ja tees. See flavonoid on üks enim levinud antioksüdante, mida leidub meie igapäevases toidus. Tema mõju on põletikuvastane, allergiavastane, bakterivastane ning vererõhku vähendav, lisaks immunsüsteemi toetav vananenud keharakkude eemaldamisel.

Ka C-vitamiin täidab paljusid kasulikke funktsioone ning omab muljetavaldavat positiivset mõju tervisele. Meie keha pole võimeline seda vitamiini ise tootma ja seetõttu tuleb teda manustada toiduga väljastpoolt. C-vitamiin mõjub samuti antioksüdandina, soodustab kurkumiini omastamist ja takistab enneaegse vananemise ilminguid. Külmetushaiguste ajal võib immunsüsteemi toetamiseks tarbida C-vitamiini isegi kuni 2 grammi päevas.

Õnneks on maailmas läbiviidud hulk teadusuuringuid selle kohta, mida meie keha vajab parema tervisliku seisukorra tekitamiseks. Väga paljud tootjad ja laborid tegelevad toidulisandite tootmisega, mis sisaldavad näiteks Omega-3 rasvhappeid, vitamiine, mineraale ja teisi aineid, mis suudavad toetada meie keha paremat talitamist. Muidugi on peamine küsimus alati õiges doseerimises. Kaasaegse meditsiini üks asutajatest 16. sajandist Paracelsus on kirjutanud, et mürk väikestes kogustes on parim ravim ja hea ravim suurtes kogustes võib olla mürk.

Äärmiselt harva juhtub, et toidulisandis on kõik eelpool kirjeldatud 6 koostisainet olemas ideaalses proportsioonis ning valmistatuna kvaliteetsest looduslikust toormest. Pole just palju toidulisandeid, mida usaldan, aga üks vähestest on PRO CURCUMIN FORTE, mille on just neid omadusi silmas pidades tootnud mainekas Tisso labor. Olen nende toodetud tugevatoimelist probiootikumi PRO EM SAN PUR soovitanud juba üle 15 aasta oma patsientidele, kellele see on väga hästi mõjunud. Just sellepärast eelistan ka nende PRO CURCUMIN FORTE-t. Olen pikalt otsinud hästi tasakaalustatud ning omastatavat kurkumiini ja mul on hea meel, et Tisso laboril on õnnestunud see lõpuks luua.

On olemas palju erinevaid meetodeid kurkumiini omistamise parandamiseks. Kõige tõhusamateks on osutunud y-tsüklodekstriin ja polüsorbaat 80. Viimane mõjub halvasti rasvumisele ning, nagu tõendatud, kutsub esile põletikke. Paljud kurkumiini toidulisandite tootjad reklaamivad ülisuurt kurkumiini omistatavust, kuid jätavad samal ajal ütlemata, milliste vahenditega on see saavutatud. Odavate toidulisandite tootmiseks kasutatakse nii kahjulikku polüsorbaati, kui ka sünteetilisi madalakvaliteedilisi komponente naturaalsete asemel.

Loomulikult ei tasu unustada, et liigne kehamass võib takistada ning rikkude paljusid organismi võtmeprotsesse ja soodustada põletikke. Ülekaalulisus on paljude haiguste ja depressiooni peamiseks põhjuseks. Seetõttu on normaalkaalu hoidmine väga oluline. Olete nende muredega alati oodatud minu konsultatsioonidele ning ühinema mõne meie raviprogrammiga Loodus Biospaas.

Dr. Natalia Trofimova