Söömisharjumused kinnistuvad varases eas ja neist on hiljem kehakaalu normaliseerimise huvides raske loobuda. Poolenisti on ülekaalu põhjused pärilikud, poolenisti välised, nende hulgas on inimese enda eluviis ja harjumused.
Rasvumine algab tänapäeval sageli juba imikueas. Kui toita imik üle, algab kohe ka rasvkoe ülemäärane kasv ja rasvarakkude paljunemine, kusjuures tekkinud rasvarakud püsivad kogu elu.
Ka siis, kui kehakaal on normis, on rasvarakud ootel, et hakata rasvaga täituma kohe, kui inimene liialdab toiduga. Seepärast tuleb vanematel objektiivselt hinnata, mis on selles vanuses imiku normaalne nädalane kaalutõus. Alates kolme kuu vanusest võiks laps hakata tasapisi režiimi pidama, st ta peaks suutma magada öösel ilma söömata ligikaudu kuus tundi järjest. Enne pooleaastaseks saamist ei ole imikule üldjuhul rinna piimale lisaks muud toitu tarvis anda.
Laste elus on kaks ohtlikku perioodi, mil rasvarakud kiiresti paljunevad: vanuses 1–2 aastat ning seejärel teismeeas, tüdrukutel vanuses 10–12 aastat ja poistel vanuses 12–14 aastat. Tuleb jälgida, et selles vanuses ei tekiks ülekaal: lapsi tuleb suunata piisavalt füüsiliselt liikuma ja õigesti sööma. Kui puberteedieas tüdrukul hilineb menstruatsiooni tekkimine, menstruatsioon ei ole regulaarne või on valulik ja tüdrukul on kalduvus ülekaalule, tuleb kontrollida veresuhkru näitajaid.