Loodus Biospa massažiterapeut Vigen Harutyunyan naudib loodusravikeskuse harmoonilist ja rahustavat ümbrust.
Massažiterapeut Vigen Harutyunyan: “Ravipaast vajab kõrvale füüsilist tegevust.”
Maailma Massaažiföderatsiooni rahvusvahelistel Armeenia lahtistel meistrivõistlustel kaks esikohta võitnud Loodus Biospa massaažiterapeut Vigen Harutyunyan selgitab, kuidas masseerimine aitab tõhustada ravipaastumise mõju ja milliseid tulemusi on ta selle abil saavutanud.
Kuidas sa massažiterapeudi ametini jõudsid?
Massaaži valdkonda sattusin läbi isikliku probleemi. Teenisin pikalt sõjaväes, olin 17 aastat selles ametis ja läksin tervislikel põhjustel erru. Probleemid olid seljaga. Arstid, kelle poole pöördusin, saatsid edasi-tagasi. Sain aru, et tavameditsiin ei vaata mind kui tervikut, vaid käsitleb ainult sümptomit. Selline lähenemine ei arvesta kõiki seoseid. Jõudsin arusaamisele, et pean oma probleemile ise lahenduse leidma. Ja esimene lahendus oli sport, ravivõimlemine ja toitumine. Tänu sellele sain väga head tulemused: olin endale kasulik, sain seljajamadest lahti. Tuttavad inimesed vaatasid mu tulemusi ja tundsid huvi. Sain ise hakata inimesi oma nõuannetega abistama. Lõpuks mõtlesin, et äkki läheks füsioterapeudiks õppima. Kuna eesti keel polnud selleks hetkeks veel piisavalt tugev, siis läksin algul hoopis massaažikooli. Õpingud sujusid nii hästi, et 2-aastase õppimisperioodi lõpus tegin ühel päeva korraga eksamid nii massööri kui ka massöör-terapeudi erialal. See on kõige kõrgem tase massaaži valdkonnas.
Sõbrad soovitasid mind ka doktor Natalia Trofimovale, kes pärast minu massaažitehnika katsetamist pakkus tööd Loodus Biospa keskuses. Pakkusin töö käigus juurde ka ideid, kuidas arendada Looduse massaažiteenust. See pole lihtsalt üks teenus, vaid terve teenuste kogum. Igapäevase töö tulemusel saan paremini aru klientide omadustest, soovidest. Sellest lähtuvalt töötasin välja põhilised massaažitehnikad, mis oleksid kõige optimaalsemad ja tõhusamad just ravipaastumise puhul. Nüüd olen juba mõnda aega töötanud, kliendid on rahul, kuna saan väga head tagasisidet.
Mis sind igapäevatöös motiveerib?
Mind motiveeris väga palju mitte ainult praeguse töökoha seos toitumise teemaga. Kõige rohkem, et on väga erinevad külalised eri muredega. Spaasalongis on tavalised lõõgastumisvajadusega kliendid, sporditerapeut tegeleb sportlastega. Sellistes kohtades tekib kiirelt rutiin. Loodus Biospa eripära on, et inimestel on väga eripalgelised probleemid, millele soovitakse leida lahendust ravipaastuga. Ainult paastumisega muidugi kõik ei lahene. Inimene on keeruline süsteem ja oluline osa tema enesetunde parandamisel on füsioteraapia. Ja kogu see kooslus, mida me siin keskuses ette võtame. Ravipaastumise ajal eralduvad organismist erinevad toksilised ained ja ainevahetuse jäägid. Selleks, et neid väljutada, on tarvis füüsilist aktiivsust. Kõigil pole jõudu palju kõndida või teha kõvasti trenni. Siis on massaaž väga aktuaalne. See võimaldab saavutada sarnast tulemust ilma raske pingutuseta.
Millised on igapäevased väljakutsed sellise klientuuri puhul?
Kui majja tuleb uus inimeste sats, siis sa ei tea kunagi, mis sind ees ootab. Pead väga targalt analüüsima ja planeerima, et lühikese ajaga midagi saavutada. Kõik ootavad ju väikest imet oma 5-7 päevase ravikuuri järel. Tavaliselt on need inimesed, kellel on probleemid isiklikul või tervislikul tasandil. Ja siis soovitakse palju muuta. See on seotud nii füüsise kui vaimse olekuga. Selles kontekstis on väga oluine terapeudi roll, et saada kompleksne ülevaade – mõista probleemi olemust ja leida sobiv teraapia, et inimene saaks astuda sammu tagasi, leiaks taas oma sädeme ja näeks valgust tunneli lõpus. Kui seda ei õnnestu saavutada, siis olukord süveneb veel hullemaks.
Käid regulaarselt ka erialastel võistlustel. Mida see juurde annab?
Võistlustel käin, sest kliendid on küll väga rahul, aga aeg-ajalt soovid endale midagi tõestada professionaalsel tasemel ja saada kolleegidelt vaadet kõrvalt. Et lisaks klientidele hindaks ka teised professionaalid, kes analüüsivad hoopis teisest seisukohast. Need on ka valdkonnas uued tutvused, sidemed ja paranevad oskused, saab õppida teistelt uusi tehnikaid. Iga inimene peab arenema. Minema edasi ja mitte seisma. Kogu maailm ju liigub ja kui sa ei jookse, siis jääd maha ja pole nii tõhus kui võimalik oleks. Kui õpid pidevalt uusi metoodikaid ja tehnoloogiaid, siis saad oma tegevust paremini korraldada. Võistlusel saab esitleda oma autorimetoodikat, mida oled oma töö käigus välja töötanud – lased profikohtunikel seda hinnata ja saad neilt tagasiside, mis on su tugevaid ja nõrgad küljed.
Kas massaažitehnika areneb tõesti nii kiiresti? Kui palju siis inimkeha füüsilised omadused on sajandite jooksul muutunud?
1000 aastat tagasi võis mingi tehnika olla ka parem ja praegune tehnika rajaneb sellel kogemusel. Juba 3000 aastat tagasi olid hiinlastel oma tehnoloogiad, aga see areneb edasi ka nüüd – saab kasutada mitte ainult käsitehnikaid, vaid ka eri seadmeid, näiteks elektriseadmed. Me küll ei praktiseeri seda veel eriti laialt Loodus Biospas. Mis on veel tehnoloogiate arendamisel oluline – uued töömeetodid, mis oleksid ergonoomiliselt paremad, et 7 tundi töötav massöör väsiks vähem.
Kui meie sihtgrupist kõnelda, siis ravipaastujatel on näiteks mõned erilised probleemtsoonid seoses seedeelundkonnaga. Peame tihtipeale töötama rohkem vitseraalse piirkonnaga. Me ei saa töötada ainult ühe variandi või tehnikaga. Peame alati valima mitme vahel, et saada kõige tõhusam tulemus. Ja sellepärast on uute tehnikate omandamine oluline.
Millised on sinu enda kogemused ravipaastumisega?
Täispaastu on füüsiliselt töötades keeruline teha. Olen katsetanud intervallipaastumist – terve päeva jooksul ei söö mitte midagi või teen väga kerge toiduga päeva.
Maailmas on ravipaastumise osas kaks lähenemist. Ühed toetavad seda ravimeetodina ja teised väidavad, et see pole tõhus. Mõlemal on omad argumendid, kuid viimased teadusuuringud kalduvad pigem sinnapoole, et sellel on siiski oma mõju. Eriti inimestel, kellel on probleeme allergiaga, hingamisteedega või autoimmuunhaigustega.
Minu isiklikust kogemusest lähtuvalt, intervallipaast mõjus väga hästi, tundsin kergust ja värskust. Kui söön mingit rasket toitu, siis töötamisel kasutegur langeb ja kogu energia kulub seedimisele. Kui söön kergemalt, siis kõik asjad sujuvad lihtsamalt.
Kuidas ravipaastumine sinu kliente mõjutab?
Külaliste osas ei saa anda ühest hinnangut. Algus läheb kergemalt, siis tekib kriitiline periood, kus inimene viib end stressiolukorda. Aju käsitleb toidupuudust ohuna ja korraldab meie keha talituse ümber. Seejärel organism mobiliseerub, et ellu jääda. See on see, mis juhtub inimese kehas ravipaastumise tagajärjel.
Ravipaastu jooksul kogevad inimesed erinevaid asju – mõnel läheb kõik väga kergelt, mõnel töötab maks kehvasti või mõned siseorganid. Ja kui kriis läheb mööda, siis läheb kergemaks. Pärast mõnda aega on juba paremini näha tulemusi. Kui inimesed tulevad paastuprogrammi korduvalt, siis ütlevad, et kuu aega pärast kuuri on mõnus kergus, naha- või seljaprobleemid kaovad ära, kui samal ajal tegeletakse füsioteraapia ja ravipaastumisega.
Kui meil oleks kasutusel ainult ravipaastumine ja poleks füsioteraapiat, siis ei saavutaks inimesed sama mõju. Analoogne tulemuse oleks siis, kui inimene ainult võimleks ja ei paastuks.
Ajaloost on ju teada, et paljud prohvetid käisid pikka paastu pidamas – Jeesuski käis 40 päeva kõrbes – mitte lihtsalt tervise pärast, vaid seetõttu, et inimese aju töötab teistmoodi ja psühholoogilised protsessid kulgevad erinevalt. Inimene kogeb maailma teisiti ja saab seejärel mingi valgustuse. Prioriteedid hakkavad muutuma või tekivad uued.
Siin ongi põhjus, miks inimene tuleb Loodus Biospasse. Ta saab olla omaette, keskenduda endale, sest muidu segab igapäevaselt argirutiin oma murede, rahateemade ja pereasjadega. Meil Looduses pole ainult oluline ravipaast, vaid ka vaimne eraldi olek – võimalus mõelda, filosofeerida pisut ja hinnata oma elu. Mida olen äkki elus valesti teinud.
Küsin alati kõigilt, mis on nende tuleku eesmärk. Keegi ütleb, et tulen kaalu langetama. Selle järgi saan aru, mis inimesega tegu. Inimene langetab kaalu ja siis võtab jälle juurde. Kaaluteema on ju ka mõtlemises kinni – kui sa vaatad maailma teistmoodi, pead endast ja oma kehast lugu, siis poleks ju selles olukorras. Ravipaast pole ainult nälgimine, vaid siin on ka psühholoogilised aspektid juures.
Milliseid tulemusi on ravipaastumine koos füsioteraapiana saavutanud?
Inimeste tulemused väga erinevad. See sõltub palju algsest tervislikust seisukorras. Kujutage ette, kui inimene pole mitu päeva söönud. Ta on ju harjunud sööma, aga siin pole midagi söödavat. Tal on näiteks harjumus juua midagi ja süüa regulaarselt ja kui seda ühtäkki pole, siis on stressiolukord. See tingimus loobki paastuva inimese pildi. Kui inimene paastub, siis ta võib olla isegi natuke kuri. Kolmandal päeval kõik muutub.
Füsioloogiliselt on kõik elujõud mobiliseerunud ja inimene hakkab tervenema. Meie rakud arenevad ja võtlevad alates sünnist kuni surmani. Me käime füüsiliselt läbi mingi tee. Ravipaast mobiliseerib ajutiselt meie bioloogilisi ressursse, mis soodustavad rakkude uuenemist. Paranevad verenäitajad, näiteks kehvad maksanäitajad lähevad ravipaastu järel palju paremaks. Nahaprobleemid – ekseem, allergia – hakkavad väiksemaks minema.
Meil on soolestikus palju baktereid – kui halbade bakterite ja parasiitide hulk väheneb, siis paraneb mikrofloora ja allergiafoon organismis hakkab vähenema.
Liikuvust mõjutab ennekõige lihaste töö ja kui liigesed on täiesti läbi, siis ravipaast enam ei aita, aga kui seal on sees põletikuline protsess või traumajärgne olukord, siis ravipaast ja elujõudude mobiliseerumine toob kaasa põletiku vähenemise. Lisaks massaažid, teraapia ja protseduurid – selline komplekslähenemine toob tulemuse. Kui inimesel liigesed valutavad ja ta teeb ainult ravipaastu, siis ainult sellest ei piisa.
Kuidas see tulemus ravipaastu ja massaažiteraapia koosluses tekib?
Teraapia käib nii – algul see provotseerib, näiteks massaaž provotseerib põletikku. Samamoodi kulgeb ravipaastuga. Alguses toimub provotseerimine ja siis läheb kergemaks. Kui inimene ravipaastub, siis lihastöö läheb kõigepealt pigem kehvemaks, sest inimene ei kaota kohe rasva, vaid lihasmassi. Sellepärast peavadki olema ravikavas jalutamine, füsioteraapia ja protsedurid. Ainult nälgimine ei aita iseenesest, vaid tegevuste kompleksiga luuakse need ressurssid, mis aitavad kehal taastuda.
Meile tuleb ka operatsioonijärgselt, operatsioonieelselt või ka niisama terviseprofülaktika mõttes paastujaid. Inimene võib end hästi tunda ja käib siin regulaarselt, sest teab selle positiivset mõju oma enesetundele.
On ka inimesed, kellel on tõsine haigus ja ravipaast on tema viimane lootus, et midagi veel teha. Eelmine kord oli üks naisterahvas, kes käis siin juba varem ja tuli uuesti. Töötasime tema häda kallal – ta tuli kepiga, ja pärast viit päeva jättis kepi kõrvale ja hakkas ilma liikuma. Seal oli ka ravipaast taga ja igapäevane suhtlemine. Inimene vajab lootust ja enesekindlust. Igaüks on ikka iseenda arst. Kui inimene tuleb ravipaastuma, siis ta on oma tervise peremees. Kui hakkad arstile vastutust omistama, siis veeretad selle endalt ära, aga siin pead ise vaeva nägema ja vastutama – ikka selle jaoks, et tulemuse saaks. Siis on inimesel lootus ja suundumus, et ta saavutaks tulemuse.
Millised võiksid olla kõige levinumad tõhusad massaži meetodid, milliseid neist sina kasutad ja miks just neid?
Maailmas on väga suur metoodikate vaheldus. Milline neist parim on, see sõltub eesmärgist. Kui keegi ütleb, et meetod on halb või hea, siis selleks peab tulemus olema mõõdetav. Lihtsalt subjektiivselt seda hinnata ei saa.
Mul pole ühte meetodit, mille kohta saaksin öelda, et see on alati kõige parem. Inimesed on väga erinevad ja tulenevalt probleemist tuleb valida sobiv teraapia. Mõnikord tuleb koguni masseerimisest keelduda, kui selgub, et konkreetsele kliendile on see vastunäidustatud. Paaril korral on minu praktikas ka seda juhtunud.
Kuidas siis valida ravipaastujale õige massaažiteraapia ja tehnika?
Mul on viis peamist tehnikat või suunda, mille vahel massaažiteraapiat kombineerides valin – need on klassikaline käsimassaaž, manuaalne lümfodrenaaž, Tai massaaž koos refleksoteraapiaga, segmenteeriv massaaž ja aroomimassaaž.
Klassikaline massaaž on terapeutilise iseloomuga ja see on nii-öelda baasteenus, mis sisaldub Loodus Biospa ravipaastu paketis juba kõigil. Ma ei tee seda päris klassikaliselt ja kõigile külalistele ühtemoodi, vaid hindan inimese enesetunnet, tema vajadusi ja hakkan kohandama vastavalt sellele ka teatud teraapilisi võtteid. Näiteks, kui inimesel on selg kõver, siis lihtsalt klassikaliselt ühtlaselt masseerida pole mõtet. Osad lihased on veninud ja neid ei pea venitama, venitada tuleb ainult neid lihaseid, mis on kokku tõmbunud. Kui kliendil on varikoos, siis jalgu ma ei puutu, muidu võib tekkida tromb ja see põhjustab insulti – sel juhul tegeleme ülakehaga. Kõrge vererõhu puhul töötan mitte alt üles, vaid ülevalt alla, et veri ei valguks pähe. Kui inimene tuleb suure stressiga, siis tegelen rohkem trapetslihaste ja näolihastega, mis aitavad teda rahustada. Võin kõigest viis minutit töötada näomassaaži võtetega ja saada sama tulemuse, mis saavutatakse kahe tunniga tavalise massaaži abil.
Manuaalne lümfodrenaaž muutub vajalikuks, kui jalad või nägu on tursunud. Sellisel juhul on mõistlik teha käsitsi lisaks ka lümfodrenaaži.
Tai massaž töötab samuti väga hästi. Idamaises filosoofias on tuntud kehameridiaanid ja selle õpetuse järgi tekib haigus siis, kui mõnel neist on energiakanal ummistunud. Tai massaaž on suunatud venitustele – see töötab nii lihaste, liigestega kui ka energeetilisel tasandil. Jah, energeetika pool ei ole küll teaduslikult tõendatud, kuid inimesed ütlevad, et see tehnika mõjub neile hästi. Siia juurde võib lisada ka refleksoteraapia – see tähendab, et mõnede punktide abil, näiteks kõrvadel või jalalabadel, on võimalik aktveerida teatud organeid.
Segmenteeriv massaaž on sellele mõnevõrra sarnane, aga siin töötan põhiliselt selgroo segmentidega. Näiteks on kliendil probleem jalgadega, kuid mingil põhjusel pole jalgu võimalik masseerida kas turse või operatsioonijärgse olukorra tõttu. Kui on hingamisprobleemid, saab selgrool töötades aktiveerida kopse, aga ka südame või neerude tööd. Eriti aktuaalne on see pärast operatsiooni, kui problemaatilise piirkonna otsene mõjutamine pole mõistlik.
Aroomimassaaž ühendab endas massaaži- ja aroomiteraapia mõjusid. Meil on valikus palju õlisid, mis mõjuvad erinevalt. Iga olukorra või probleemi puhul on oma õli. Näiteks peavalu puhul mõjub üks aroom, günekoloogiliste valude puhul teine. Samuti saab aroomimassaaži rakendada nii unetuse kui apaatia puhul. Erinevalt klassikalisest massaažist, mille tuntav mõju kestab 3-4 tundi, jätkub aroomimassaaži järelmõju kuni 24 tunni jooksul. Seega on see pikema järelkajaga.
Stressis inimese puhul saab esmase efekti ka käsimassaažiga, kuid aroomiteraapia võimendab füüsilist mõju. Lisaks lihaste toonusesse viimisele eralduvad lõhnade mõjul ka sobilikud hormoonid – stressihormooni ülekaalu saab tasakaalustada niinimetatud õnnehormoonidega. Inimese enesetunne läheb kohe paremaks ja stressitase langeb. See aitab toime tulla ka mitmesuguste psühholoogiliste blokkidega, mis võivad olla varasemate traumade tagajärjeks. Isegi lapsepõlves kogetud psühholoogilised traumad jätavad mõnikord füüsisesse oma jälje. On juhtunud ka nii, et mehed puhkevad massaaži järel nutma, kuna teraapia abiga on saanud lahti nii füüsilisest blokist oma lihastes kui ka vaimsest pingest, mida on pikalt endas hoidnud.
Enamasti rakendan ühe inimese puhul eri tehnikaid – teen näiteks kolm klassikalist massaaži, ühe Tai ja ühe aroomimassaaži. Mõnele sobib ainult klassikaline ja kellelegi klassikaline vaheldumisi lümfodrenaažiga.
Olulise lisamõju annab ka protseduuride kompleks. Näiteks soovitan enne massaaži parafiinisoojendust. Nii on lihased juba enne massaaži pehmed, nagu plastiliin. Ja see annab kokkuvõttes parema mõju.
Mis on kõige olulisem aspekt, mida oma massaažiterapeudi kogemusest välja tooksid?
Kõige olulisem on individuaalne lähenemine. Pole vahet, kas ravipaastus või massaažis. Tuleb tundma õppida inimese eripära, tema psühholoogilise ja füüsilise probleemi olemust. Kui seda ei tee, läheb kõik viltu. Kui klient ei usalda terapeuti ja ei anna igakülgset infot, siis ei saa täielikku pilti ja ei tule ka õiget tulemust. Sobiliku teraapia valikuks tuleb inimene tervikuna läbi uurida, tema eripärad, soovid, probleemid ja siis selle põhjalt teha teraapia skeem. Vale sisend või ebapiisav info ei anna õiget tulemust. Inimene on keeruline, individuaalne, iga inimene on omaette maailm ja iga kord õpid järgmise külalisega uut maailma tundma.