Nende haiguste puhul kahjustab streptokokknakkus nii liigeseid kui ka südameklappe, tekitades kroonilise südamelihaste põletiku. Nakkuse alge pesitseb kurgumandlites ja selle tõttu soovitavad arstid esimese meetmena need opereerida. Tihti ei anna operatsioon oodatud tulemust, sest mandlid on lümfisüsteemi väravad ja nende roll on kaitsta siseorganeid: nad püüavad infektsiooni kinni ega lase seda üldjuhul sügavamale organismi. Enne otsust lasta mandlid eemaldada tasub mõelda paastukuurile arsti järelevalve all, mis mõjub turgutavalt mandlite struktuurile (vähendab kroonilist mandlipõletikku ja tugevdab immuunsust).
Inimesed, kes on põdenud mandlipõletikku mitu korda aastas, kogevad korrapärase paastumise järel põletiku taandumist ja lõpuks täielikku kadumist. Selle põhjuseks on organismi üld immuunsuse tugevnemine. Reumaatilise polü artriidi puhul on ravipaast väga kasulik.
Deformeeruva polüartriidiga patsiendi seisundi paranemine on seotud ainevahetusprotsesside normaliseerumisega ja allergiategurite nõrgenemisega paastu ajal, samuti immuunsüsteemi tugevdamisega ja neerupealiste aktiveerimisega. Suur roll on ka sellel, et paastu ajal vabaneb organism soolaladestustest jt ainevahetusjääkidest ning kaob energeetiline blokaad, mis põhjustas pingeid.
Selle tõttu on paastu ajal väga oluline soolepuhastus, soole mikrofloora taastamine ning probiootikumide võtmine. Nende patsientide puhul soovitan kindlasti kasutada just elavaid probiootikume, sest need suudavad nõrga immuunsuse puhul taastada soolestiku mikro floora kiiremini ja tõhusamalt. On juhtumeid, mil see raske ja varem ravimatuks peetud haigus (deformeeruv polüartriit) on nõudnud pikemaajalist paastumist (harilikult 7–14 päeva).
Artikkel on võetud dr. Trofimova raamatust “Paastuga terveks”