Ükski inimene ei sünni sapikividega – need tekivad elu jooksul vale toitumise ja vale režiimi tõttu. Õige toidu režiim on esimene samm sapikivide ärahoidmiseks. Samas on kõik põhjendamatud või äärmuslikud dieedid sapikividega patsiendile vastunäidustatud.

Sapikivid tekivad siis, kui sapipõis ei tühjene õigel ajal: sapp kontsentreerub sapipõide ja tekkivad soolad võivad moodustada sapikive. Sapieritus tekib ainult sel hetkel, kui sapipõis avab end reflektoorselt, reageerides toidu saabumisele. Kui korrapärast toitu ei ole, on sapipõie funktsioon häiritud. Just hommikusöök äratab sapierituse ja valmistab ette kogu päeva seedimise.

Sapikivide olemasolu korral tuleb paastu hoolikalt plaanida (ehkki kivid võivad organismist väljuda ka tavaelus) ning pidada enne paastu tingimata eriarstiga nõu. Paastu ajal antakse neile patsientidele spasmolüütikume, mis laiendavad sisemisi sapiteid – see võimaldab väiksel sapikivil väljuda paastu ajal. Suuremate sapikivide korral, kui sapipõis on ummistunud, aitab enamasti ainult operatsioon.

Sapipõiepõletik

Sapikivide profülaktikaks sobivad korrapärased koormusvabad päevad, mil süüakse üksnes hommikusööki või loobutakse üldse toidust. Kroonilise sapi põiepõletiku puhul on paastumine  näidustatud, aga tuleb jälgida, et inimene jooks piisavalt. Kui tekib iiveldus ja oksendamine ajal, mil inimene ei suuda vett juua, aitab ilma gaasita mineraal vesi või klaasitäis ühe-kaheprotsendilist soolalahust (seda ainult lühiajaliselt ja arsti juhiste järgi). Sool hoiab organismis vett kinni, et ei tekiks mürgistust ega kuivust.

Kroonilise sapi põiepõletiku ja sapikividega patsientidele on väga hästi mõjunud soojad lõõgastavad vannid ja mähised ning soolepuhastus. Siis saab sapp vabalt välja voolata, sapiteed ja -põis puhastuvad. Klistiir aitab väljuda ka sapikividel. Kroonilise sapi põiepõletiku korral on sapijuha lõõgastamiseks (et aidata sapil takistamatult väljuda) olemas üks lihtne meetod. Protseduurile eelneval päeval tuleb teha klistiiri ja juua lahtistavat teed. Maksapiirkonda (keha paremal poolel) pannakse soojakott ja patsient joob 0,5 liitrit soojendatud mineraalvett (näiteks Borjom), millest on gaas lahtunud. Seejärel lamab ta tund aega.

Ehkki rahvakeeles kutsutakse seda meetodit maksapuhastuseks, on siiski tegu sapipõie tühjendamisega ja maksa siseteede sapierituse aktiveerimisega.