Ka uimasti sõltuvuse korral on paasturavi üks tervenemise võimalus, kuid selline patsient vajab individuaalset lähenemist ja paastuda tuleb kliinilistes tingimustes arsti kontrolli all. Esimene eesmärk on vabaneda veres olevatest uimastitest, selleks kasutatakse tugevaid mürkide eemaldamise meetodeid. Tugeva sõltuvuse all kannatajatel võib sõltuvusest vabanemine võtta aastaid.

Uimasti-, alkoholi- ja nikotiini sõltuvuse ravi paastuga on sarnane, kuid uimasti sõltuvuse taandumine on keerulisem ja aeganõudvam protsess, sest tavaliselt hävitab uimasti organismi kiiremini ja suuremas ulatuses. Võin oma praktikast siiski kinnitada, et paastuga on suudetud uimasti sõltuvusest täielikult vabaneda.

Mõnu- ja keemiliste ainete mõju vähendaja

Mõnuainetena tulevad harilikult meelde alkohol, nikotiin, kohv ja tee, kuid nendeks tuleb pidada ka maiustusi ja magusaid küpsetisi, mis sisaldavad valget suhkrut ja jahu. Samasugune sõltuvust tekitav mõju on ka paljudel keemilistel ja raviainetel: miljonid inimesed tarvitavad põhjendamatult toidulisandeid, valuvaigisteid ja antidepressante.

Iga keemiline mõnuaine, samuti taimsete ravimite toimeained on organismile koormaks ja mõnel juhul lausa mürgiks. Nende pidev ja rohke tarvitamine tekitab olukorra, kus organism ei suuda nendest enam ise vabaneda, mis tähendabki sõltuvuse teket. Jääk ainetega koormatud organism ja krooniline mürgistusseisund on soodne alus paljude ainevahetushäirete, kasvajate, krooniliste haiguste (nt maksakahjustus) ja enneaegse vananemise tekkeks.

Kõik see räägib sellest, et puhastamine ja paastumine on tänapäeval palju tähtsam kui kunagi varem, sest nüüdses lääne ühiskonnas sisaldab nii meid ümbritsev keskkond kui ka toit üha rohkem keemilisi aineid. Niisiis ei saa paastukuuri tähtsust praegusajal kuidagi üle hinnata. On järjest avalikum saladus, et osa toiduks kasvatatavaid loomi saab sööda ja ravina antibiootikume ja hormoone; taimekasvatuses kasutatakse palju keemilisi aineid.

Sel moel satuvad inimese toidulauale ja organismi ained, mis pole mitte ainult kahjulikud ja mürgistavad, vaid on ka võõrkehad ainevahetuse süsteemis. Seepärast ei suuda organism nendega hakkama saada. Nendel põhjustel kasvabki praegu hüppeliselt nn tsivilisatsioonihaiguste levik ( allergia, ainevahetuse häired, rasvumine, suhkurtõbi, üha rohkem ka liigeseprobleemid). Seega on paastumine üks suurepärane profülaktikameetod neile, kelle organismis ei ole veel ükski haigus väljendunud, sest me kõik oleme ümbritsetud mitmesugustest kahjulikest ainetest.

On hea teada, et paastu ajal ei teki sõltuvuses oleval inimesel abstinentset sündroomi, see tähendab tungivat vajadust saada uus kogus mõnuainet.