Laktoositalumatus on laialt levinud ainevahetuslik häire, mille puhul organism ei suuda ensüüm laktaasi vähesuse või puudumise tõttu seedida piimasuhkrut ehk laktoosi. Laktoos jääb lõhustamata ega saa imenduda. Sellisel juhul fermenteeritakse laktoos soolebakterite poolt, mille tulemusena tekib suur hulk gaasi. See omakorda võib põhjustada mitmeid laktoositalumatusele iseloomulikke ebameeldivaid sümptomeid: kõhuvalu, kõhukrampe ja -puhitust, kõhugaase ja kõhulahtisust.

Eristatakse kolme erinevat tüüpi laktoositalumatust:

1. Primaarne laktoositalumatus

Kõige levinum laktoositalumatuse tüüp. Eestis esineb laktoositalumatust 20-30 % elanikkonnast. Primaarne laktoositalumatus on pärilik ja seda tüüpi laktoositalumatust saab määrata geneetilise testi abil.

2. Sekundaarne laktoositalumatus

Keskkonnast tingitud, põhjuseks sooleseina vigastus või gastrointestinaalsed haigused nagu tsöliaakia, Crohn’i tõbi, ärritatud soole sündroom.

3.Kaasasündinud laktaasi puudulikkus

Harvaesinev autosomaal-retsessiivne haigus, mis on rohkem levinud Soomes (1:60 000). Primaarset laktoositalumatust saab määrata geneetilise testi abil. Määratakse laktaasi kodeeriva geeni läheduses geneetilist markerit (C-13910T), millel on seos laktoositalumatusega. Genotüüp CC on seotud laktoositalumatusega ja genotüübid CT ja TT laktoosi tolerantsusega.

Laktoositalumatuse geneetilisel testimisel on palju eeliseid võrreldes traditsiooniliste diagnostiliste meetoditega:

  • DNA-testi abil saab eristada primaarset laktoositalumatust sekundaarsest, mis võib olla ajutine, kui rakendatakse õiget ravi.

  • DNA-testi tulemus ei ole mõjutatud välistest faktoritest nagu söömine/joomine, antibiootikumide tarvitamine või endoskoopilised protseduurid enne testi läbiviimist.

  • Lisaks on geneetiline testimine patsiendile palju mugavam ja vähem aeganõudev kui traditsioonilised meetodid.

SOOVIN TEADA, KAS MUL ON GLUTEIINITALUMATUS

Gluteiinitalumatuse test 87,-
☎ helista telefonil 53 47 15 32

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”

KÕRVETISTE PAKETT (nn Gastropaneel) sisaldab valiku laboratoorseid analüüse MAOVAEVUSTEGA patsientide uurimiseks.

Tulemused aitavad hinnata kõrvetistega ja teiste kaebustega patsientide MAO LIMASKESTA SEISUNDIT – kas mao limaskest on terve või kahjustunud _HELICOBACTER PYLORI_ infektsiooni ja ATROOFILISE GASTRIIDI tõttu. Kui vereanalüüside tulemused on normväärtuste piires, on suur
tõenäosus, et mao limaskest on terve ning risk maovähi ja teiste mao limaskesta haiguste tekkeks hetkel madal.

Analüüside tulemused, mis ei ole korras, võimaldavad eristada, millises mao anatoomilises piirkonnas limaskesta kahjustus esineb või on tegemist kogu mao limaskesta haarava gastriidiga. Vastuste alusel on võimalik kindlaks teha ka mao üle- või alahappesuse esinemine, samuti hinnata vitamiinide ja mineraalainete imendumishäirete olemasolu või tekke riski (nt. vitamiin B12, kaltsium, raud, magneesium, tsink jt).

Paketi tulemuste põhjal saab avastada ka kõrge vähiriskiga mao limaskesta seisundeid ja need patsiendid peavad pöörduma edasisteks uuringuteks gastroenteroloogi või perearsti poole.

Enne vereanalüüside andmist EI TOHI VÄHEMALT 10 TUNDI SÜÜA.

Analüüside tulemused saab patsient kätte koos laboriarsti kommentaaridega.

Allikas: SynLab