Magu on tundlik ja pirtsakas organ – kui miski toidupoolis talle ei sobi, oskab ta sellest mitmel moel märku anda. Muudab kõhu õhupalliks või torgib nii et kõrvetab.
“Mao ülihappesus on põhiliselt soolhappest koosneva maomahla suurenenud tootmine, ka selle normist väiksem pH,” ütleb Lääne-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog ja endoskoopiaosakonna juhataja Külliki Suurmaa.
Selle sagedasemad sümptomid on kõrvetised, kõhupuhitus, gaasid, seedehäired, tühja kõhu valud, iiveldus, ebamäärased vaevused alakõhus. Teisesed nähud on halb hingeõhk, juuste väljalangemine, sage röhitsemine või ninakinnisus. Kõik need vaevused võivad olla märgiks, et mao happesus pole tasakaalus ja seda tuleks reguleerida.
Probleemi põhjusi võib olla mitu: stress, pärilik eelsoodumus, seedetraktihaigused, toitumisharjumused. Vale toitumine võib põhjustada ülekaalulisust, ka mitmesuguseid haigusi, kuid sageli ei teadvustata, et toitumise taga on ka meie enesetunne. Kuidas toimida ja toituda, et leevendada mao ülihappesuse vaevusi?
Märka probleemi!
Mao ülihappesust päris vältida doktor Külliki Suurmaa sõnul ei saa, kuid toitumist jälgides ja ravimeid võttes on võimalik vaevusi leevendada. Enne ravima hakkamist on aga vaja välja selgitada põhjused.
Sageli on mure taga vedelikupuudus. Vee pH on neutraalne ja kui kehas on piisavalt vett, reguleerib see maomahla happesust loomulikul viisil. Ka söömishäired, nagu anoreksia ja buliimia, põhjustavad happesuse suurenemist. Kui keha ei saa piisavalt toitu või on sunnitud tarbitud toitu väljutama, võib happesus samuti suureneda. Tihtipeale taastab mao normaalse happesuse elustiili muutmine. Halbadest harjumustest loobumine on tee paranemise poole. Suitsetamine ja alkohol tekitavad mao liigset happesust, põhjustavad kõrvetisi ja teisi kõhuhädasid.
Mao alahappesus on tervisele sama kahjulik kui ülihappesus. Tähtis on kinni pidada happesust reguleerivate ravimite juhistest, sest liigne ravimite neelamine võib mõjutada seedimist ja seetõttu kannatab toitainete imendumine.
Kuula magu!
Varakult jälile saades on mao ülihappesus kergesti ravitav. Mõnedel võib see aga olla pikemaajaline mureallikas ning kaasa tuua haavandeid ja söögitoruhaigusi. “Mao ülihappesus ei ole otseselt raskemate haiguste põhjus, kuid enamasti ei ole ülihappesus ka üksinda probleem. Oluline on, mis veel haiguseni viib,” tõdeb Külliki Suurmaa. Näiteks söögitoru maolukuti lõtvus, Helicobacter pylori olemasolu maos, maomotoorika häired. Seepärast tuleks ka väikestele tervisevaevustele tähelepanu pöörata ja varakult arsti poole pöörduda.
Magu on loodud töötama õige happesisalduse ja korrapärase seedimisega, kui aga happesus ei ole normis ja seedimine tõrgub, ei saa toidust imenduda ka vajalikud toitained.
Kuidas leevendada vaevusi?
Söö aeglaselt! Nii väldid liigse õhu allaneelamist. Kui magu täitub õhuga, kipub tekkima puhitus ja ebameeldiv tunne kõhus. Õhu väljumisel röhatades võib liigne hape paiskuda söögitorru ja põhjustada põletavat tunnet. Aeglaselt süües annab kõht varem märku, et on täis.
Ära söö suuri portse! See tekitab raskustunnet kõhus ja mõjutab maomahla happesust. Suurt toiduhulka seedides kipub hape sattuma söögitorusse.
Söö kindlatel aegadel! Kõige olulisem on hommikusöök – see peaks olema toitev, aga ka kergesti seeditav (mitmeviljapuder, omlett). Lõunane toidukord võiks olla kõige suurem ja sisaldama kindlasti sooja toitu. Õhtusöögiks vali midagi kergemat ja lihtsamini seeditavat (väldi rasvaseid, liiga vürtsikaid toite). Kiudainerikkad toidud reguleerivad seedimist ja vähendavad liigset happesust. Kolme toidukorra vahele võiks jääda kaks vahepala (näiteks paar puuvilja, pähklid, jogurt). Ära söö suure suhkru- ja soolasisaldusega toitudest.
Hoidu gaasilistest jookidest! Need ei pruugi küll kaasa tuua ülihappesust, kuid gaas võib viia happed kehaosadesse, mis on tundlikud happeliste maovedelike suhtes.
Puhka, puhka, puhka! Tänapäeva kiire elutempo juures unustatakse ennast sageli hilisteks tundideks tööle ning isegi vabal hetkel avastatakse ennast töömõtteid heietamas. Liigne stress aga põhjustab happesuse suurenemist maos.
Spordi! Regulaarne trenn leevendab stressi ja parandab seedimist. Trenni tehes jälgi, et ei tekiks vedelikupuudust!
Hea teada
Mis võib magu aidata?
Klaas piima – kui mao ülihappesust esineb ainult aeg-ajalt, võib piima joomine aidata vähendada maomahla happesust ja leevendada sümptomeid.
Maomahla pH-d suurendavad ravimid – neid tuleb võtta enne või pärast suuremat söögikorda (ka vürtsikaid ja soolaseid toite süües).
Seedimist hõlbustavad ravimid – neid tasub võtta siis, kui süüa raskesti seeditavaid toiduaineid või kui seedimine on aeglane, samuti võivad need abiks olla kõrvetiste korral.
Piparmündilehtede söömine aitab leevendada sümptomeid ja parandada seedimist.
Kui hapet on vähe, siis söö
• Õun, banaan, melon, avokaado, rosinad, maasikad
• Keedetud kartul, brokoli, kapsas, porgand, rohelised oad, herned
• Kanaliha, lõhe, tofu
• Feta ja kitsejuust, hapukoor (rasvavaba), muna
• Täisteraleib, valge ja pruun riis
• Mineraalvesi
• Mandlid, seesamiseemned, pähklid
• Punane lagrits, küpsised (rasvavabad), kartulikrõpsud (ahjus küpsetatud)
Kui on ülihappesus, siis piira söömist
• Peekon, grillkana, loomaliha, ribi, sink
• Apelsin, sidrun, greip, jõhvikad
• Tomat, hapukapsas, sibul, küüslauk
• Kartulipuder, friikartulid
• Makaronid, jäätis, rasvane kodujuust
• Kohv, tee, vein, limonaad, õlu, apelsinimahl
• Šokolaad, muffinid
Allikas: www.arst.ee