B-vitamiinide komplekt koosneb kokku kaheksast B-vitamiinist, mis täidavad meie kehas erinevaid ülesandeid ning on tervise ja heaolu jaoks hädavajalikud. B-vitamiinid kuuluvad oluliste toitainete hulka, mida me ise toota ei saa, kuid mida me saame toiduga. B-vitamiine on vaja paljude protsesside jaoks, näiteks energia tootmiseks, keskendumisvõimeks ja närvide jaoks. Eriti pingelistel aegadel on eriti oluline tagada piisav varu B-vitamiinidega.
B-vitamiini puudus võib avalduda erineval viisil. B-vitamiinid täidavad meie kehas mitmeid funktsioone, mistõttu puudust ei saa alati selgelt määrata. Defitsiidi sümptomid on tavaliselt laiaulatuslikud, mistõttu paljud inimesed ei mõtle kohe B-vitamiini puudusele. Selguse loomiseks tuleks laboris verepildi võtmise kahtluse korral pöörduda arsti poole.
B12-vitamiinil on B-vitamiinide komplektis eriline positsioon: see pole mitte ainult ainus B-vitamiin, mis kehas pikka aega säilib, vaid see on ka ainus B-vitamiin, mida leidub märkimisväärses koguses loomses toidus.
Kuna B-vitamiinid kuuluvad vees lahustuvate vitamiinide hulka, mida organism uriiniga väljutab, tuleb igapäevane vajadus katta toiduga. Põhimõtteliselt peaksid kõik inimesed suutma toiduga tagada piisava B-vitamiinide tagavara, kuid on inimesi, kellel on suurem B-vitamiini vajadus. Näiteks peaksid rasedad pöörama erilist tähelepanu foolhappe sisaldusele oma toidus, sest foolhape on lapse tervislikuks arenguks oluline. Lihaseid kasvatada soovivatel sportlastel on ka suurem B-vitamiini vajadus. Muud tegurid, mis võivad suurendada B-vitamiini vajadust, on stress, nikotiin, alkohol, dieedid, seedetrakti haigused ja ravimid.
B-vitamiinide puudus võib jääda märkamatuks pikaks ajaks, sest võimalikud sümptomid on sama mitmekesised kui B-vitamiinide funktsioonid ja väljenduvad sageli ebaspetsiifilisel viisil, näiteks kurnatusena, isutusena, unustamisena ja peavaludena, suurenenud vastuvõtlikkusena infektsioonidele või nahamuutustene. Lisaks, kui üks B-vitamiin on puudu, siis sageli puuduvad ka teised. Kui palju B-vitamiini igaüks vajab, sõltub paljudest individuaalsetest teguritest.
B-vitamiinid kuuluvad nn veeslahustuvate vitamiinide hulka, mida erinevalt rasvlahustuvatest A-, D-, E- ja K-vitamiinidest suudame säilitada vaid piiratud mahus. Ainus erand on vitamiin B12.
B-vitamiine on kokku kaheksa: Tiamiin (B1), Riboflaviin (B2), Niatsiin (B3), pantoteenhape (B5), Püridoksiin (B6), Biotiin (B7), Foolhape (B9) ja Kobalamiin (B12).
Kuigi B-vitamiinid täidavad erinevaid ülesandeid, täiendavad nad üksteist. Mis on B-vitamiinide funktsioon?
Normaalse immuunsüsteemi jaoks- Püridoksiin (B6), folaat (B9) ja kobalamiin (B12) aitavad kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele.
Punaste vereliblede moodustamiseks– Riboflaviin (B2), püridoksiin (B6) ja kobalamiin (B12) aitavad kaasa normaalsele punaste vereliblede moodustumisele.
Normaalse homotsüsteiini metabolismi jaoks– Püridoksiin (B6), folaat (B9) ja kobalamiin (B12)
aitavad kaasa normaalsele homotsüsteiini metabolismile.
Rakkude jagunemise funktsiooni jaoks- Folaat (B9) ja kobalamiin (B12)omavad rolli rakkude jagunemisel.
B-vitamiinid on organismile elutähtsad ja seetõttu tuleks neid regulaarselt toiduga omastada. Toidulisandi võtmine võib osutuda vajalikuks, kui te näiteks ei söö loomset toitu, olete dieedil või tegelete palju spordiga. Pro Vita B Complete pakub selles osas palju eeliseid, kuna organism suudab B-vitamiini kompleksi väga hästi omastada.