Paastukuuri täpse korraldamise jaoks on määrava tähtsusega kasvaja liik, arenemisjärk ja vorm (hea- või halvaloomuline). Koos paastuarstiga vaadatakse üle ka see, kuidas on kasvajat siiani püütud ravida, kui ammu ja kui kiiresti pärast eelmist ravi saab alustada paasturaviga.

Kasvajarakke tekib organismi pidevalt, aga üldjuhul hävitab organism need tänu tugevale immuunsüsteemile ise. Kui kaitsemehhanismid tõrguvad, tekib häire, kasvajarakud saavad kasvada ja paljuneda. Kasvajarakk vajab oma arenguks ja paljunemiseks toitu, eelkõige vere suhkrut, mida aitab rakkudesse viia insuliin. Seepärast on kõrgenenud veresuhkruga inimestel (diabeedihaigetel) suurem kasvajate tekke oht – nende jaoks on väga tähtis hoida veresuhkur normis.

Kasvajarakkude paljunemist ergutab ka kontrollimata toidulisandite ja vitamiinide söömine, sest need annavad muu hulgas elujõudu ka kasvajarakkudele, mis on võrreldes keha normaalrakkudega väga aktiivsed. Seepärast on kasvaja korral toidulisandite ja vitamiinide võtmine lubatud ainult arsti juhendamisel. Ka inimestel, kellel ei ole kasvajat, tuleks neid preparaate tarvitada ainult konkreetse näidustuse puhul.

Kui patsiendil on kasvaja, vaadatakse koos paastuarstiga üle toitumistavad ja väga kasulik on teha individuaalse toidutalumatuse test.