Et aru saada, kuidas tekib jämesoole häire, meenutagem, et jämesoole ülesanne on viia organismist välja seedeprotsessi käigus tekkinud jääkaineid (roojamasse). Jämesoole limaskesta ärritust, põletikku ja kahjustust nimetatakse koliidiks, mis võib väljenduda nii kõhukinnisuse kui ka kõhulahtisusena (need võivad ka vahelduda). Nii täiskasvanul kui ka lapsel võib tekkida ootamatu ühe-kahepäevane kõhulahtisus ning et see kaob iseenesest, ei pöörata sellele tähelepanu. Kui kõhulahtisus hakkab korduma, mõistab inimene, et seda põhjustab toit – tihti avastatakse nii enda jaoks varjatud toidutalumatus.

Jämesoole toimimises on suur roll ka mikroflooral. Jämesoolepõletik nõrgendab organismi normaalset mikrofloorat, mis annab kahjulikele bakteritele ja seentele võimaluse ohjeldamatult paljuneda ning hävitada normaalne mikrofloora täielikult. Niisiis ei anna pelgalt probiootikumikuur üldjuhul tulemust, vaid sellele peab eelnema paastu-puhastuskuur koos jämesoole puhastamisega. Seejärel võetakse elavaid probiootikume hommikuti pool tundi enne sööki.

Kui haigus süveneb, lisanduvad gaasid ning väljaheites on näha lima ja verd. See näitab, et välja on kujunenud jämesoole limaskesta sügavam kahjustus ning haavandiline koliit. Patsiendid kaebavad halva seedimise ja liigse täiskõhutunde üle pärast sööki, gaaside, iivelduse ja ebamääraste valude üle kõhus. Nende keel on tihti kaetud katuga ja hingeõhk muutub halvaks, tekib peavalu, uimasus, väsimus, liigeste pinge ja depressioon.

Koliidi, seedeelundite talitluse häirete, ärritunud soole sündroomi ning gluteeni- ja laktoosi talumatuse korral on näidustused üldjoontes samad. Need haigused alluvad ravipaastule hästi, sest seedetrakt saab puhkust. Taastumisperioodil ja ka selle järel tuleb arvestada individuaalse toidutalumatuse testi tulemusi, sest kõnealused tervisehäired on tavaliselt seotud ensümaatiliste häiretega. Kui inimesel pole piisavalt ensüüme teatud toidu omastamiseks, ladestub see organismi ning võib tekitada mürgiseid vaheprodukte. Need tunneb ära häirivatest  sümptomitest: gaasidest, kõhukinnisusest ja sagedasest kõhulahtisusest.

Toidutalumatuse ravi tasub alustada sellest, et puhastada jääkained kehast paastuga korralikult välja ja hakata võtma probiootikume. Kui normaalne mikrofloora on kehas alla surutud ja soolestiku tegevus häiritud, tekib düsbakterioos. Sellisteks allasurujateks võivad olla hormoonpreparaadid, antibiootikumid, toidulisandid ja säilitusained.