Kas teadsid, et väsimus, unetus ja liigesevalud võivad tuleneda sellest, et organism osasid toiduaineid lihtsalt ei omasta ega talu?
Hiljuti kohtusin alternatiivmeditsiini viljeleva naisega Lõuna-Eestist. Ta rääkis, et oli aastaid vaevelnud kroonilise väsimuse käes, kuid peale seda, kui jõudis soolte puhastamiseni ja keha pärmseenest vabastamiseni, muutis ta mõne ajaga oma toitumist tervislikumaks ja sai kroonilisest väsimusest üle.
Nii on saanud paljud inimesed Tartus Biokliinikus ja Loodus Biospas organismi puhastamisest ja toitumise teadlikust muutmisest abi. Dr. Natalia Trofimova on aastaid teinud inimeste aitamisel toidutalumatuse testi (Food Intolerance Test).
Selle kaudu leiab ta koos patsiendiga üles põhjuse, miks organism on väsinud, üle kurnatud, miks esinevad meeleolu kõikumised, unetus, miks valutavad liigesed, on nahaärritus või painab mõni muu terviseprobleem.
Tervisehäire taga peitub tihtipeale see, et organism ei talu teatud toiduaineid. Test aitab välja selgitada sobivad ja mittesobivad toiduained ning teavitab, kas inimesel on mingi ensüümi või fermendi puudus.
Toidutalumatuse primaarne vorm on see, kui inimesel ei ole piisavalt ensüüme toiduvalku seedida-taluda. Sellised on näiteks piimavalgu (kaseiini), piimasuhkru (laktoosi) või teraviljavalgu (gluteeni) talumatus. Aga toidutalumatusel võib olla ka sekundaarne vorm ehk siis nt pika antibiootikumikuuri järgselt tekkinud konkreetse toiduaine talumatus.
Dr. Trofimova, küsin intervjuu sissejuhatusena – kuidas toidutalumatuse testi tehakse?
Dr. Trofimova: “Inimene tuleb testile ja eelnevalt peaks ta olema söömata. Tavaliselt tullakse hommikul. Testiks antakse vereproov, mille alusel saame teha erinevaid analüüse. Kõige informatiivsem on immunoloogiline toidutalumatuse test, mis selgitab toiduainetele immuunsüsteemi IgG antikehade vastused.”
Mida tähendab antikehade vastused?
“Igale toiduainele tekib antikehadelt erineva näitajaga vastus. Mõnel toiduainel on vastus normi piires, mis tähendab, et seda toiduainet võib inimene süüa. Mõne toiduaine puhul on tunduvalt kõrgema näitajaga vastus ja mida kõrgema näitajaga vastus, seda suurem on toiduaine talumatus.”
Kui paljusid toiduaineid testiga vaadelda saab?
“Testime 176 toiduainet ja need jagunevad rühmadesse – piimatooted, kaunviljad, lihatooted, kalatooted, linnuliha jne. Kui juhtub, et ühes rühmas paljud toiduained ei sobi inimesele, viitab see sellele, et inimesel puudub ferment antud rühma toiduaineid omastada (nt piimatooteid).”
Mida siis teha?
“Siis peaks selle rühma toiduaineid vältima. Kui palju ja kui kaua vältida, sõltub juba patsiendi ja arsti koostööst. Kindlasti enne, kui panen patsiendi toidutalumatuse testi järgi dieedile, teeme bioresonantsdiagnostika. Seal vaatame üle, kuidas organism üldse funktsioneerib, millised on nõrgad kohad.”
Kas võite välja tuua toidutalumatuse erinevad põhjused ja vormid?
“Tihti võib toidutalumatus tekkida haiguste tagajärjel. Näiteks kui inimesel on olnud viirusinfektsioon või bakteriaalne infektsioon ja teda on ravitud pikka aega antibiootikumiga. Sellest sai soolestiku mikrofloora “löögi”, tüsistusena tekkis sekundaarne toidutalumatus.
Samas on olemas ka primaarne toidutalumatus, mis on tingitud teatud ensüümi puudulikkusest või ensüümi nõrkusest organismis.”
Kas võite tuua primaarse toidutalumatuse kohta näite?
“Näiteks kui inimesel on laktoositalumatus, siis inimesel ei ole sellist fermenti (laktaasi), mis lõhub piimasuhkrut ehk laktoosi. Selline asi võib olla kaasa sündinud, aga võib olla tulnud ka vanusega. Mida vanem on inimene, seda vähem on tal laktaasi või see kaob üldse ära.
Väga tihti räägitakse, et piim on laste toit – mida vanem inimene, seda vähem piimatooteid on talle vaja. See on seotud sellega, et vanusega piimasuhkrut lõhkuv ferment hääbub. Seetõttu taluvad vanemad inimesed paremini hapendatud piimatooteid, kui et toorest piima.”
Meedias kajastatakse, et suureneb piimatalumatusega inimeste hulk…
“Statistika järgi on minu kliinikus ja Loodus Biospas viimase kümne aastaga tehtud kõikidest toidutalumatuse testidedest 30% naistel olnud piimatalumatus ja 27% meestel. Laste puhul on see 29% seetõttu, et lapsed, kellel on tehtud test, on olnud rohkem haiged lapsed, kaebustega lapsed.”
Milliste haigustega need lapsed on tulnud?
“Kõige rohkem on neil lastel olnud probleeme adenoididega, bronhiidi, astma, nina polüüpidega, on olnud krooniline nohu, atoopiline dermatiit. Neil on need sümptomid seotud piimatalumatusega.”
Mis lahendab piimatalumatuse probleemi?
“Piimatalumatuse puhul tuleb aru saada, kas see probleem on seotud ainult piimasuhkru talumatusega või esineb ka piimavalgu talumatus. Kui on probleem seotud ainult piimasuhkruga, siis inimene saab kaseiini ehk piimavalgu tooteid tarbida (näiteks hapendatud piimatooteid).
Laktoositalumatuse puhul saab teha geeniuuringu, mis vaatab üle geenikombinatsiooni, tuvastades selle järgi, kas inimene on eeldumusega laktoositalumatusele või mitte. Laktoositalumatust on tõesti väga palju.
Kui talumatus on seotud piimavalguga, siis peab loobuma kõikidest piimatoodetest.”
Milliseid toidutalumatuse liike on veel olemas lisaks piimatalumatusele?
“Teine suur valgutalumatus on teraviljavalgu ehk gluteeni talumatus. Gluteenitalumatus võib olla geneetiline – seda haigust nimetatakse tsöliaakia. Selle ainus lahendus on loobuda teraviljavalkudest. Gluteeni leidub nisujahus ja rukkijahus, aga seda on ka odras, kaeras ja speltas. Seda ei ole tatras, riisis, kinoas, amarantis – need teraviljad on lubatud.
Gluteenitalumatuse vorm on ka sekundaarne. Soolepõletiku järgselt on teravilja valgu lõhkumine ja omastamine nõrgenenud. Siis tekivad tihti seedehäire sümptomid, aga võivad tekkida ka nahaprobleemid, unetus ja ärevus, närvisüsteemi probleemid, allergia jne.”
Nii et palju ollakse just erinevate valkude suhtes talumatud?
“Jah, täpselt. Teatud valgud kutsuvad esile antikehade tekke ja see tekitab inimese organismis reaktsiooni – sümptomid, haigused jne. Valgud kutsuvad esile antikehad, tekib immunoloogiline reaktsioon, mis võib käivitada autoimmuunhaigusi.”
Mis on autoimmuunhaigus?
“See on see, et meie immuunsüsteem hakkab tööle meie vastu. Umbes nii, et keha immuunsüsteemi rakud on agressiivsed oma keharakkude vastu. Meie oma keha rakud on need, mis ärritavad immuunsüsteemi ja immuunsüsteem ei lepi sellega.”
Toidutalumatus on üks autoimmuunhaigus. Aga mis veel on autoimmuunhaigused?
“Näiteks atoopiline dermatiit või ekseem – osad nahahaigused (psoriaas). Või näiteks autoimmuunsed liigeste probleemid – reumatoidartriit, polüartriit. Ka bronhiaalastma. Koliit ehk soolestiku põletik. Kroonitõbi. Nende haiguste taga võib olla toidutalumatus.”
Kas palun räägite veel mõne näite, kuidas inimene on saanud abi toidutalumatuse testist?
“Noor naine tuli, kaebas väsimust, jõuetust, energiapuudust. Tegime toidutalumatuse testi, ta muutis sellele tuginedes oma toitumist ning mõne aja pärast tema tuju paranes, ta magas paremini.
Ka noormees, kelle nahal olid mädased vistrikud, tuli peale toidutalumatuse testi ja dieedile minemist 1,5-2 kuu pärast tagasi – tema nahk oli paranenud, kadunud kõik vistrikud. Toidutalumatuse test aitas tal ka kehakaalu vähendada.”
Kuidas see kehakaalule toimib?
“Kui inimesel on ülekaal, siis sageli ta ei saa aru sellest, miks tema kaal ei vähene. Vahel on nii, et kui inimene võtab toidust välja toiduained, mida ta hästi ei omasta, siis see parandab olukorda. Inimene hakkabki kaalust alla võtma.”
Kas mõnel inimesel on kaal alanenud pärast toidutalumatuse testi järgi söögi muutmist?
“Hiljuti käis vastuvõtul noor naine, kellel on toidunõustaja poolt antud soovitused – tal oli pandud paika päevane kalorite hulk ja füüsiline koormus. Ta käis trennis, jalutas, ujus, aga kehakaalu ei saanud vähendada. Alguses küll olid läinud kaks kilo alla, aga edaspidi rohkem mitte. Pingutas, mis ta pingutas. Vaatamata sellele, et oli väga täpselt jälginud kaloreid ja füüsilist koormust, ei alanenud kaal enam üldse.
Kui tuli testile, siis selgus, et tal oli väga huvitav leid – kõrge hallitusseene kontsentratsioon veres, mis viitas, et on tekkinud soolestikus käärimise ja roiskumise protsess. Põhjus peitus selles, et toidumenüüs oli palju valke, mida ta ei suutnud omastada.”
Kui tegite testi, siis mida see veel näitas?
“Test näitaski, et põhjus oli valgu omastamises – kanaliha ei sobinud, samamoodi sealiha ja loomaliha, mida toidunõustaja poolt antud dieedis oli just palju soovitatud. Samamoodi näitas test, et muna ei sobi.”
Kas naine jättis need toiduained menüüst välja?
“Jaa, andsin soovitused oma poolt. Muutsime toidunõustaja poolt koostatud dieeti, kahe kuuga kaotas naine kohe neli kilo.”
Mis temast täna on saanud?
“Ta jätkab oma füüsilist koormust – käib ujumas, kaks korda nädalas teeb trenni, aga valgud menüüs on valitud temale tehtud toidutalumatuse testi järgi. Ta sööb kala ja osasid linnuvalke. Loobunud on valkudest, mis talle ei sobi.”
Ja kaal?
“Kaalus on saavutatud normaalkaal. Nüüd teeb ta stabiliseerimist – hoiab seda kaalu.”
Patsient ise on rahul?
“Patsient on väga rahul. Ta vähemalt teab, et ei ole eksperimenteerimist. Must-valgel on kirjas, mida tohib süüa ja mida ei tohi ning ta hoiab oma kehakaalu.”
Dr. Trofimova räägib, et hiljuti tuli tema vastuvõtule noor ema, kelle lapsel oli väga tugev nahalööve. Perearst, kelle vastuvõtul noor ema enne oli käinud, pani välja kolmekuusele imikule tüüpilise atoopilise dermatiidi diagnoosi.
“Lisaks sellele olid lapsel kõhuvalud, ta oli rahutu, väljaheide roheline. Kohe näha, et mitte terve laps – gaasikõht, valulik, aga alles kolmekuune ja sai emapiima,” meenutab Dr. Trofimova. “Ema tuli minu juurde ja küsis, kas toidutalumatuse testi saab imikule teha. Mina ütlesin, et nii kaua, kui laps saab rinnapiima, tuleb testida ema, mitte last. Testisime ema, siis muutsime tema toitumist, laps rahunes juba nädalaga ja lapse nahk läks puhtamaks, kõhuvalud kadusid.”
Kas ka ema sai teiepoolset ravi?
“Kõigepealt muutsime ema toitumist vastavalt testile ja andsime elavas vormis probiootikume, mis on andnud väga hea tulemuse nii emale kui lapsele.
Laps saab edasi piima. Samas perearst, kes jälgis ema, oli soovitanud loobuda emal rinnapiimast, sest lapsel olid juba nii tugevad sümptomid. Arvati, et laps on vaja panna kunsttoidule, et ei saaks läbi emapiima ärritust. Kuid peale minu poolt määratud ravi on emapiim jätkumas – laps rahul ja ema ka.”
See on suurepärane lugu! Et tervis algab sellest, mis suust sisse läheb?
“Toitumisest jah. Kui vanasti räägiti, et inimest saab vaadata selle järgi, mida ta sööb, siis tänapäeval saame öelda, et inimene on see, mida ta seedib. Süüa ta võib, aga kui ei seedi seda, mida sööb, siis võivad tekkida haigused.
Soolestik on inimese “juur”, millele inimene toetub. Sellest, kuidas inimese soolestik toiduaineid seedib, omastab, kuidas toitained satuvad edasi verre ja käivad ringi organites, algabki elu. Seedimine on väga keeruline biokeemiline süsteem ja iga väike lüli selles väga oluline.”
Tänapäeval paljud inimesed küsivad, miks nii paljud toiduained tekitavad toidutalumatust?
“Toiduaineid on palju muudetud nii geneetilise kui tehnilise töötlemisega. Põllumajanduses kasutatakse rohkesti antibiootikume, pestitsiide ja toiduaineid rafineeritakse, steriliseeritakse, pastöriseeritakse. Meie organism ei suuda adopteeruda nii kiiresti.”
Kas siis moodsast, ülesteriliseerunud toiduainete tööstusest algavadki väga paljude inimeste terviseprobleemid?
“Mitte ainult ülesteriliseerunud. Struktuuri poolest on toidud muutunud. Tihti on probleem selles, et meie soolestikus on keha enda mikrofloora jäänud väga nõrgaks.”
See tähendab, et…?
“Head bakterid, aktiivsed ained meie soolestikus kaitsevad organismi viiruste ja halbade bakterite vastu, samamoodi soodustavad nad teatud fermentide, ensüümide ja vitamiinide tootmist.
Mikrofloora võtab osa meie ainevahetusest. Viimasel ajal on väga palju uuringuid tehtud, kuidas mikrofloora abil saame seedesüsteemi mõjutada ja aidata.
Tänapäeval on laialdane ainevahetuse häire metaboolne sündroom, mille puhul on veres kõrgenenud kolesterooli tase ja kõrgenenud lipiidide ehk rasvade tase, veresuhkur on ka kõrgem. Üks ennetamise samm, mida saab ette võtta ja kohe alustada, on inimestele profülaktikaks anda elavat probiootikumi ja muuta toitumist.”
Mis asi on elav probiootikum?
“Elav probiootikum on sellises keskkonnas, kus bakterid on elusad. See on vedelas vormis ja seda tuleb hoida stabiilselt jaheda temperatuuri juures. Sest kui elav probiootikum satub juba sooletikku, kus on soe, hakkavad bakterid paljunema. Enne patsiendile andmist hoian seda jahedas.
Elava probiootikumi juures on väga oluline, mitu erinevat tüve bakteritel on. Kui inimene otsib endale probiootikumi, siis on oluline, et bakteril oleks vähemalt 12 erinevat tüve.
Elavas probiootikumis on ka ülisuur kasulike bakterite kontsentratsioon – bakterid on kohe valmis inimeses paljunema, sest on elusad. Ja tund peale sisse võtmist hakkavad tööle.”
Apteegis müüdavad probiootikumid on teistsugused?
“Kuivas probiootikumis ei ole bakterid elus. Nad on nagu kuivpärm – seda on vaja “elustada”.
Kui kuivpärmi kvaliteet on halb, siis taigen ei kerki ja midagi ei juhtu. Nii on ka probiootikumidega. Nende kvaliteet peab olema hea. Alati on kuivad probiootikumid nõrgemad kui elusad.”
Kui inimene soovib toidu kaudu luua vajalikku mikrofloorat, võtmata sisse otseselt probiootikume, kas ka siis on olemas lahendust?
“See on keeruline, ütlen ausalt. Kui inimesel on soolestik haige, siis arvatakse, et natuke saab abi hapendatud piimatoodest. Aga bakterite kontsentratsioon on hapupiimas väga madal, baktereid on seal väga vähe. Kui, siis aitab mitmekesine toitumine – aga inimesel peab olema oma mikrofloora tugev, siis bakterid elavad hästi ja paljunevad. Lihtsalt küsimus ongi, kas inimesel on soolestikus piisavalt häid baktereid või mitte.
Kui on juba tekkinud liiga pika antibiootikumikuuri järel probleemid, siis on vaja juurde võtta probiootikumi. ”
Kes näiteks on saanud elavast probiootikumist abi?
“Mul käib vastuvõtul üks naisterahvas, kellel oli väga kõrge veresuhkur. Talle isegi määrati insuliiniravi, et vähendada suhkrutaset.
Muutsime dieeti, naine kolm kuud elavat probiootikumi ja arstid võtsid teda insuliiniravi pealt ära. See oli ajutine kõrge veresuhkur mingi stressi järgselt, mida saime normaliseerida toitumise abil.”
On ju ime, et sellised asjad juhtuvad…
“Aga inimene peab olema järjekindel ja väga täpselt on vaja jälgida arsti soovitust. Mitte nii, et hüppab ühest asjast teise ja pärast ei tea isegi, mida ta on teinud.”
Kui paljud inimesed on enda aitamisel järjekindlad?
“Tavaliselt inimene arvab, et kindlasti järgmine tablett aitab – väga tihti usutakse farmaatsiasse ja ei olda valmis ise panustama. Töö iseendaga võtab energiat, võtab aega. Ei ole lihtne mõtlemist muuta ja natuke uurida rohkem enda ja toitumise kohta.
Mõned patsiendid, kes on viitsinud endaga tööd teha, neil on väga head tulemused. Nagu osadel inimestel on puhkusele sõitmine eluviis, on osadel inimestel eluviis tervise eest hoolitsemine – käiakse regulaarselt paastumas ja organismi puhastamas Loodus Biospas. Neil inimestel kaovad haigused, kaovad toidutalumatused, kaovad allergiad.”
Dr. Trofimova sõnum kõlab lihtne ja ilus: “Tervisele on vaja panustada.
Tervise eest on vaja hoolitseda. On väga oluline, et inimene saab aru, et tervis ei kuku taevast pähe. Tervis on suur varandus. Mõnel, kes sünnib nii, et pole terviseprobleeme, on see varandus sünniga kaasa antud ja seda on vaja säilitada. Aga mõned inimesed peavad tervise hoidmisel väga palju vaeva nägema.”
Küsin lõpetuseks, et kui palju on tervis seotud vanematelt pärituga ja kas osa toidutalumatusi on ka geneetiliselt päritud. Dr. Trofimova arvab, et umbes pool geneetilist informatsiooni saab igaüks kaasa oma vanematelt. Ja teatud asju ei saa muuta.
“Ei saa muuta, kui pikad me oleme, milline on meie silmavärv, kehaehitus – otse loomulikult see on geneetika. Aga eelsoodumus haigustele on tänu Jumalale suht väike. Kui inimene teab oma riskifaktorit ja teab, et peres on suhkruhaigus või mõni muu haigus suguvõsas olnud, siis on vaja panustada selle ennetamisele.”
Ennetades soodumusega haigust on inimene õigel teel. “Kui lüüakse käega, et ah, vanaemal ja emal oli suhkruhaigus ja mis siis… See ei aita. Aga kui ennetada teatud haigusi, siis võib olla väga palju abi. Osasid geneetilisi haigus on raske muuta või isegi võimatu. Aga mõnda saab ennetada ja väga suur roll selles on toitumisel ja eluviisil.”
*Oluline tähelepanek – toortoit ei sobi igaühele!
Popp on toortoidu söömine. Dr. Trofimova sõnul ei sobi toortoitumine siiski kõigile, sest võib esile kutsuda erinevaid keha reaktsioone.
“Liiga suur või liiga järsk, läbimõeldamatu äärmuslik dieet võib esile kutsuda organismi haigestumise. Inimestel tekivad liigse toortoidu tõttu kõhuprobleemid – kõhugaasid, kõhulahtisus jne. Mitte kõigile kõik ei sobi. Mida täpsemalt me jälgime inimese omapära, seda rohkem me saame teda aidata.”
Toidutalumatuse testi kaudu saab inimene teada just talle sobivad toiduained ja need, mida on vaja vältida, et tervist hoida või taastada.
Kuidas ette valmistuda toidutalumatuse testiks?
* vereproov tehakse tühja kõhuga (8 tundi pärast viimast söömist)
* vahetult enne vereproovi andmist ei tohi suitsetada
* üks päev enne vereproovi andmist vältida praetud ja rasvase toidu tarbimist
* kolm päeva enne vereproovi võtmist ei tohi tarbida alkoholi
Toidutalumatuse testi saab teha Tartu Biokliinikus (Raatuse 86).
Registreeruda telefonil 7405 004, 5347 1532
Dr. Natalia Trofimovaga vestles ajakirjanik Aive Antsov