Loodus BIOSPA-s keskendume soolestiku mikrofloora tervendamisele, kuna usume, et terve soolestik on üldise heaolu ja tugeva immuunsüsteemi aluseks.

Selles kontekstis jagame Teiega olulist teadusuuringut, mis käsitleb D-vitamiini rolli soolestiku mikrobioomi tasakaalustamisel ja vähi immuunravi tõhustamisel.

Teeme koostööd toidulisandite tootjaga TISSO, kes pakub garanteeritud kvaliteediga tooteid, sealhulgas D-vitamiini koos K-vitamiiniga, mis tagab D-vitamiini optimaalse imendumise ja kasutamise organismis.

Dr Natalia Trofimova

 

D-vitamiin võib tasakaalustada soolestiku mikrobioomi, et suurendada vähi immuunravi efektiivsust

 

  • Viimastel aastatel on teadlased keskendunud D-vitamiini kasutamisele erinevate vähivormide ennetamiseks ja raviks.
  • Varasemad uuringud on uurinud D-vitamiini kasutamist koos vähi immuunraviga.
  • Manchesteri Ülikooli teadlased avastasid hiirmudeli abil, et D-vitamiin aitab tasakaalustada soolestiku mikrobioomi, parandades seeläbi vähi immuunravi toimet.

Viimastel aastatel on mitmed uuringud keskendunud D-vitamiini kasutamisele erinevate vähitüüpide, sealhulgas eesnäärme-, naha-, rinna- ja jämesoolevähi ennetamiseks ja raviks.

Varasemad uuringud on samuti seostanud kõrge D-vitamiini taseme vähenenud vähiriski ja madalama vähisuremusega.

Teadlased on uurinud ka D-vitamiini kasutamist koos uuema vähiravi tüübiga, mida nimetatakse immuunraviks.

Nüüd on Ühendkuningriigis asuva Manchesteri Ülikooli Vähiuuringute Instituudi teadlased leidnud, et D-vitamiin aitab tasakaalustada soolestiku mikrobioomi, parandades seeläbi vähi immuunravi toimet. Uuring avaldati hiljuti ajakirjas Science.

 

Immuunravi kasutamine vähi vastu võitlemiseks

Immuunravi on ravimeetod, mis kasutab keha immuunsüsteemi, et parandada selle võimet võidelda vähiga.

Erinevat tüüpi immuunravi meetodid hõlmavad järgmisi tehnikaid: monoklonaalsete antikehade kasutamine, immuunkontrollpunkti inhibiitorid, immuunsüsteemi modulaatorid, vähivaktsiinid ning raku adoptseerimise teraapiad, nagu näiteks CAR T-rakkude teraapia.

Aastate jooksul on USA FDA heaks kiitnud mitu immuunravi erinevate vähitüüpide jaoks, ja neid lisandub ajapikku veelgi.

“Immuunravi taaselustab keha immuunsüsteemi, et rünnata vähirakke,” selgitas Evangelos Giampazolias, PhD, Manchesteri Ülikooli Vähiuuringute Instituudi Vähi Immuunseire Grupi juht ja selle uuringu peamine autor, Medical News Today- le.

“Immuunravi on oluliselt muutnud ühe kõige surmavama vähi, metastaatilise melanoomi, ravi ning on heaks kiidetud peamise ravimeetodina paljude pahaloomuliste kasvajate, sealhulgas neeru- ja kopsuvähi puhul,” ütles Giampazolias.

“Kuid mitte kõik patsiendid ei reageeri sellele ravile võrdselt hästi ja ainult väike grupp kogeb pikaajalist kasu,” jätkas Giampazolias. “Seetõttu on kriitiline mõista, millal ja kuidas meie immuunsüsteem tuvastab pahaloomulised rakud ohuna, et töötada välja ravimeid, mis suurendavad selle võimet vähki elimineerida,” lisas ta.

 

Kuidas D-vitamiin mõjutab soolestiku tervist ja vähiravi?

Giampazolias selgitas, et tema ja ta kolleegid märkasid, et D-vitamiini kaitsev mõju vähi vastu ei ilmnenud hiirtel, keda raviti antibiootikumidega või kes kasvasid steriilses keskkonnas ilma elusate mikroorganismideta.

“Nende tulemuste põhjal oletame, et D-vitamiin toetab vähi vastu suunatud immuunsust, mõjutades soodsate mikroorganismide kogukondi, mida nimetatakse mikrobioomiks.”

Leidsime, et D-vitamiin mõjutab soolestiku rakke, põhjustades bakterite nimega Bacteroides fragilis taseme tõusu.”

– Evangelos Giampazolias, PhD

Giampazoliasi sõnul on Bacteroides fragilis osa suuremast mikroorganismide kogukonnast, mis elab nii hiirte kui ka inimeste soolestikus.

“Giampazolias selgitas, et uurimaks, kas Bacteroides fragilis bakter võib iseseisvalt parandada immuunsust vähi vastu, anti seda bakterit hiirtele, kes said tavalist D-vitamiini sisaldavat dieeti. Uuring näitas, et nendel hiirtel oli paranenud võime kasvajate kasvu pärssida. Samas ei täheldatud seda efekti hiirtel, kelle toidus oli D-vitamiini vähe.”

“Kuigi pole veel täpselt teada, kuidas Bacteroides fragilis toetab vähivastast immuunsust, näitavad meie tulemused, et D-vitamiini ja soolestiku mikrobioomi vahel on tugev seos, mis mõjutab (hiirte puhul) immuunvastust vähivastases võitluses,” selgitas ta. “Edasised uuringud on vajalikud, et kinnitada see seos ka inimestel.”

 

Võimalikud uued suunad vähiravi parandamiseks

Pärast selle uuringu ülevaatamist ütles Anton Bilchik, MD, PhD, kirurgiline onkoloog, meditsiinijuht ja Providence Saint John’s Vähikeskuse Gastrointestinaalse ja Hepatobiliaarse Programmi direktor Santa Monicas, CA, MNT-le, et see on väga oluline uuring, sest kuigi arstid on teadnud, et D-vitamiin on vähiennetuses oluline, on mehhanism olnud ebaselge.

Bilchik märkis:

“See on üks esimesi uuringuid, mis viitab sellele, et D-vitamiin mõjutab meie kehas olevat bakterit Bacteroides, mis omakorda mõjutab immuunsüsteemi, vähendades vähi tekkimise tõenäosust. Kuid veelgi olulisem on see, et immuunravi on tõenäoliselt tõhusam D-vitamiini olemasolul. Need on täiesti uued mehhanismid, mida on kirjeldatud.”

MNT rääkis ka Shama Farooqiga, MD, MBBS, neuro-onkoloogiga Hackensack Meridian Neuroscience Institute’is Jersey Shore’i Ülikooli Meditsiinikeskuses ja assistentprofessoriga Hackensack Meridian School of Medicine’i neuroloogia osakonnas New Jerseys.

Farooq ütles, et need leiud viitavad potentsiaalsele seosele D-vitamiini taseme, mikrobioomi ja vähi immuunsuse vahel, pakkudes võimalikke uusi suundi vähi ravi ja ennetamise strateegiate parandamiseks:

“Keha immuunsuse tugevdamise ja immuunravi optimeerimise jätkuv uurimine on ülioluline, sest vähk on keeruline haigus, millel on mitmekesised vältimismehhanismid. Uurides uusi viise immuunsüsteemi võimekuse suurendamiseks vähi rakkude äratundmisel ja hävitamisel, saavad teadlased välja töötada tõhusamaid ja sihipärasemaid ravimeetodeid, parandades lõpuks patsientide ravitulemusi ja ellujäämismäärasid.”

 

Kui palju D-vitamiini on vaja, et aidata vähendada vähiriski?

See uuring võib panna lugejad kaaluma, kas nende D-vitamiini tase on piisav, et potentsiaalselt vähendada vähiriski.

Bilchik ütles, et on oluline, et D-vitamiini tase oleks normaalvahemikus, mitte ainult vähktõve ennetamiseks, vaid ka seetõttu, et see mängib väga olulist rolli luutiheduse säilitamises, luumurdude vähendamises ja osteoporoosi riski vähendamises.

“D-vitamiinil on palju olulisi rolle ja vaatamata sellele, et D-vitamiini on kergesti saadaval taimede, liha ja päikese kaudu, on üllatav, kui paljudel inimestel on D-vitamiini puudus,” lisas ta.

USA riiklike terviseinstituutide andmetel on 50 nanomooli liitri kohta või rohkem D-vitamiini tervislik vahemik enamiku inimeste jaoks nii luude kui ka üldise tervise jaoks. Tase alla 30 nanomooli liitri kohta või üle 125 nanomooli liitri kohta võib põhjustada terviseprobleeme.

“Selle uuringu põhjal peaksid lugejad kaaluma, kas nende D-vitamiini tase on piisav, ühe osana terviklikust lähenemisest vähiriski vähendamisel,” ütles Farooq. “Kuigi seose täielikuks mõistmiseks on vaja rohkem uuringuid, on optimaalse D-vitamiini taseme säilitamine kasulik üldisele tervisele ja võib aidata vähiriski vähendada.”

Allikas:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/vitamin-d-balances-gut-microbiome-to-improve-cancer-immunotherapy