Omega-3 illustratiivne pilt. Kuidas valida parim Omega-3 toidulisand?

Omega-3 toidulisandeid on palju – kuidas valida parim?

Omega-3 rasvhapped mõjutavad inimorganismi tervikuna. Nad muudavad meie keha ja psüühikat, optimeerides rakkude toimet vajalike toitainete edastamisega. Omega-3 rasvhapped aitavad peatada kroonilist põletikku, pidurdada vananemise protsesse ning vältida dementsust.

Dr. Natalia Trofimova, sisehaiguste arst

Need kasulikud rasvhapped täidavad meie kehas väga olulist funktsiooni. Nad kinnituvad rakkude retseptorite külge ning edastavad organismi heaks talituseks vajalikke aineid, mis kantakse vereringe abil laiali kõikidesse organitesse. 

Üks olulisemaid mõjusid on agressiivsete põletikuliste protsesside vähendamine. Igasugune krooniline põletik stimuleerib vananemist, veresoonte lupjumist, reumat, ülekaalulisust, dementsust ning muid väärarenguid kuni vähini välja. Rasvumise korral on põletikuline ka rasvkude ning Omega-3 aitab toidulisandina peatada nii põletikku kui rasvumist.

Miks on Omega-3 nii oluline?

Saksamaal läbiviidud pooleaastane uuring, milles osales teiste hulgas Berliini Charite kliinik, näitas, et piisavas koguses Omega-3 ravshappeid suutis 50-75aastaste inimeste aju struktuuris stimuleerida uuenemise ning paranemise protsesse. Lisaks on uuringud näidanud, et depressiivsed patsiendid kannatavad sagedasti Omega-3 rasvhapete puuduse käes. Sama probleem on inimestel, kes maadlevad kehva mälu ning õpiraskustega.

Just sellepärast vajabki inimloode raseduse lõpus väga palju Omega-3 rasvhappeid – tema aju areng sõltub neist suurel määral. Kui kasulikke rasvhappeid pole ema toidus piisavalt, siis võetakse rasvhappeid ema keharakkudest. Emal tekkiv äge Omega-3 puudulikkus toob kaasa sünnitusjärgse depressiooni.

Kuidas vältida Omega-3 rasvhapete puudust ning sellega kaasnevat ohtu depressioni, dementsuse ning vananemisprotsesside enneaegseks arenguks? Eelkõige soovitan süüa 2 korda nädalas kvaliteetset rasvast kala. Krooniliste põletike ja ülekaalulisuse puhul võtta juurde kalamaksaõli, mis sisaldab Omega-3 ja -7 rasvhappeid (2350mg, EPAt 755 mg, DHA 1070 mg ja Omega-7 640 mg). 

Poes on müügil palju kalu ja toidulisandeid, mis sisaldavad kalamaksaõli. Kuidas valida õiget?

Teame, et kala on tervisele hea just sellepärast, et sisaldab Omega-3 rasvhappeid. Kõige populaarsemad kalad meie jaemüügikettides on lõhe ning forell. Loomulikult on väärtuslik terve toitainete pakett, aga erilise väärtuse kalale annavad just kuulsad Omega-3 rasvhapped. 

Kasuliku toitumise kavandamisel tuleb meeles pidada, et inimene pole ainult see, mida ta sööb, vaid ka see, mida tema toit on söönud.

Omega-3 rasvhapete algallikaks on tegelikult taimed. Neid leidub rohus, seemnetes ja vetikates. Kalades leiduv Omega-3 ongi vetikatest pärit, kuna kala toitub vetikatest. Loomalihast saame rasvhappeid, mis pärinevad rohust. Tõhusas koguses saame Omega-3 rasvhappeid ainult rasvasest kalast nagu lõhe, heeringas, tuunikala, forell, sardiin, makrell. 

Põhjamerede külmast veest püütud metsikud kalad on eriti rikkad Omega-3 rasvhapete poolest. Kalad saavad seal ellu jääda vaid seetõttu, et nende rakumembraanid on rikkad Omega-3 poolest, hoides rakumembraane elastsena isegi arktilistel temperatuuridel. Kalakasvanduses kasvatatud kalades on ka Omega-3  rasvhappeid, kuid nende sisaldus sõltub kalasöödast. Kui kasvanduses kasutatakse haiguste profülaktikaks antibiootikume või kokkuhoiu eesmärgil kehva kvaliteediga sööta, siis sealt pärit kala pole looduslikuga samaväärne. Näiteks kasvandusest pärit pangasius ei sisalda üldse Omega-3 rasvhappeid, vaid hoopis palju elavhõbedat ja teisi mürke. Krevetid ja merekarbid sisaldavad Omega-3 rasvhappeid samuti, kuid palju vähem kui kalad.

Kuidas valida õige toidulisand?

Tooteid on turul palju igas hinnaklassis. Omega-3 tarvitamisel õlina on kõige olulisem värskus ja puhtus. Vana või rääsunud õli võib põhjustada kehale oksüdatiivset stressi ja teeb tervisele pigem halba kui head. Seega enne tarvitamist tuleb veenduda toote värskuses. Eriti tähtis on kontroll kapslites olevate toodete puhul, kuna kapslite paksuse tõttu ei ole võimalik hinnata sisu maitset ega lõhna. Odavatel toodetel soovitan alati üks kapsel lahti lõigata ning kontrollida õli kogust, maitset ja lõhna. Sageli sisaldavad kapslid väga vähe õli. Ja kui õlil on halb lõhn küljes, ei soovita ma seda tarbida.

Võimaluse korral soovitan kasutada vedelat kalaõli. Tõsi on see, et mõnikord võib kalamaksaõli maitse olla väga omapärane ning seetõttu raskesti tarbitav. Õnneks on Tisso tulnud turule Omega 3 ja Omega 7 toodetega, mis on toodetud külmas meres püütud Norra tursa maksast. Kasulike rasvhapete sisaldus nendes toodetes on eriti kõrge. Ja mis väga tähtis – neil ei ole kalamaksaõli peletavat maitset. Maitse ja lõhn sarnaneb sidruniõlile. Isegi minu lapselapsed joovad seda õli iga päev meeleldi.

Tisso tursamaksaõli on molekulaarselt puhastatud elavhõbedast, teistest raskemetallidest ja saasteainetest ning on GMO-vaba. Tursa maksa töödeldakse kohe pärast püüki. Õli villitakse tipptehnoloogiaga tehastes tumedatesse pudelitesse lämmastikukeskkonnas. See hoiab hapniku taseme tootmisprotsessi ajal väga madalal. Maksimaalse säilivusaja ja stabiilsuse tagamiseks on tootesse lisatud E-vitamiini, mis kaitseb õli oksüdeerimise eest. Optimaalse säilivuse tagamiseks on Tisso Omega Ultra ühe kuu kogus jaotatud kahte väiksemass klaaspudelisse, et säilitada õli kasulikud omadused tarvitamiseks mõeldud perioodil tõhusal tasemel pakendi avamise järel. Kvaliteetset Omega-3 toodet tuleb avamise järel hoida külmkapis.