Raud pole mitte ainult kõige levinum maakera pinnal leiduv metall, vaid see on ka oluline mikroelement, ilma milleta me ei saa eksisteerida. Ta osaleb erinevates kehas toimuvates protsessides, kuid raua üks peamisi ülesandeid on kaasa aidata hapniku transpordile organismis.

Meie keha ei suuda rauda ise toota, seega peame seda omastama toiduga. Raud imendub peamiselt soolestikus. Rauda esineb erinevates ühendites, kuid meie keha jaoks on olulised ainult kahevalentne (Fe2+) ja kolmevalentne (Fe3+) raud.
Raud on hemoglobiini (vere punase pigmendi) oluline ehitusmaterjal ja seetõttu osaleb ta olulisel määral hapniku transportimisel kopsudest vastavatesse kudedesse. Liigne raud ladestub muuhulgas lihastes, maksas ja põrnas. Kui rauda on piisavalt, aitab see kaasa füüsilisele ja vaimsele töövõimele ning vähendab väsimust ja kurnatust. Samuti tagab raud terve immuunsüsteemi toimimise ja osaleb rakkude jagunemises.

RAUAPUUDUSE RISKIRÜHMAD
Rauapuudus võib tekkida eelkõige erilistes elusituatsioonides või -oludes. Riskirühma kuuluvad eelkõige fertiilses eas naised, kellel on regulaarne ja vererohke menstruatsioon. Lisaks vajavad ka rasedad ja imetavad emad rohkem rauda. Seetõttu pööratakse sellel ajal erilist tähelepanu arstide poolt. Kuid võistlussportlastel, eriti vastupidavusalad, on ka kalduvus rauapuudusele. Süüdi võivad olla kudedes esinevad mikrohemorraagid, kuid rauapuudust võivad soodustada ka pidevast füüsilisest pingest tingitud suurenenud lihaspinge, suurenenud higistamine ja raua imendumise vähenemine soolestikus. Rauapuuduse riskirühma kuuluvad toitumise tõttu ka taimetoitlased ja veganid, kellel napib loomset toitu kui hästi omastatavat rauaallikat. Samuti on rauapuuduse riskirühmas verd loovutavad, krooniliselt haiged või operatsioonil käinud inimesed, ka kasvavad lapsed ja imikud, kes ei saa rinnapiima.

ERINEVUS: RAUAPUUDUS JA ANEEMIA
Rauapuudusest räägitakse siis, kui organismil on igapäevaste vajaduste jaoks mikroelementi liiga vähe. Mõnikord juhtub, et tavaline toit ei kata vajalikku raua kogust. Päevane rauavajadus suureneb ka eelpool mainitud eri(elu)olukordades. Kõik need tegurid võivad põhjustada rauapuuduse ja seejärel raua ainevahetuse häireid. Rauapuudus võib tekkida, kui:
• Kaotad palju rauda, ​​näiteks menstruatsiooni või muude veritsusperioodide ajal
• teil on suurenenud rauavajadus, näiteks raseduse või rinnaga toitmise ajal
• Raua omastamine väheneb, nagu võib juhtuda ka vegan- või taimetoidu puhul
Rauavaegusaneemia, mida nimetatakse ka aneemiaks, kirjeldab kogu vereloomesüsteemi häiret, mis võib areneda rauapuuduse tõttu. Punaste vereliblede ja hemoglobiini hulk väheneb, kuna eelnev rauapuudus põhjustab häireid punase verepigmendi hemoglobiini tootmises.
Rauapuudus ja sümptomid:
Sage väsimus
• Jõuetus
• Vähene keskendumisvõime
• Sagedased peavalud
• Unehäired
• Kiire südametegevus
• õhupuudus pingutuse/sportimise ajal
• Haprad küüned ja juuksed, samuti juuste väljalangemine
• Rebenenud suunurgad
• Kahvatus
Igaüks, kes neid sümptomeid täheldab, peaks laskma arstil teha vereanalüüsi, et tuvastada või välistada rauavaegus. NB! Vältige rauapuuduse enesediagnoosimist.
On teada, et poisid ja mehed vajavad alates 10. eluaastast vähem rauda kui tüdrukud ja naised. Sel põhjusel ei tohiks meessugu ilma arsti juhisteta rauda lisaks tarvitada. Kuid tüdrukud ja naised ei tohiks endale rauapuudust diagnoosida lihtsalt seetõttu, et neil on mõned tüüpilised sümptomid. Eelnevalt tuleks teha vereanalüüs ja arsti soovitusel võtta täiendavalt rauapreparaate.