Steatoos ehk rasvmaks
Üks maksa funktsioonidest on teatud tüüpi rasvhapete (triglütseriidide) tootmine. Triglütseriidid hõlbustavad oluliste hormoonide, mis on mõeldud uute rakkude moodustamiseks, tootmist. Need on vajalikud ka östrogeeni, testosterooni ja neerupealiste hormoonide tootmisel. Tavaliselt metaboliseerib maks rasvu toidust, mida me sööme. Rasvmaksa sündroomiga on tegemist siis, kui maksarakud hakkavad koguma rasva, mis koosneb peamiselt triglütseriididest.
Üks kõige levinumaid steatoosi vorme on haigus nimega mittealkohoolne rasvmaks (hepatosteatoos). Selle haiguse tüsistused on maksatsirroos ja maksavähk.
Rasvmaksa nimes kajastub see, mis toimub selle haiguse ajal. Maks muutub „rasvaseks“, sest see toodab rohkem rasva, kui organism vajab, ja rasv hakkab kogunema maksas.
Kui toksiine satub organismi liiga palju, ei suuda maksarakud neid täielikult neutraliseerida ja need kahjulikud ained jäävad rakkudesse. Seejärel maksarakud, võideldes ellujäämise eest, püüavad ümbritseda kahjulikke aineid rasvsarkofaagiga ja jääda nii ellu. Aga kuna iga päevaga koguneb toksiine aina rohkem, kasvavad ka rasvakihid rakkude ümber. Seda nähtust nimetatakse maksa rasvumiseks ehk steatoosiks. Teataval määral on maksa rasvumine iseloomulik paljudele inimestele. Kui inimene on ülekaaluline, suureneb tõenäosus, et tema maks on rasvunud. Steatoos ongi kõige enam levinud maksahaigus.
Terve maksa rasvasisaldus on kuni 5% selle massist. Kui rasva koguneb üle 5–10% hinnatakse seda seisundit maksa rasvumisena. Kui maks muutub rasvasemaks, hakkab maksaensüümide aktiivsus kasvama ja see võib tekitada maksapõletikku. Selle põletiku tagajärjel võib areneda maksatsirroos. Maksa funktsioon võib oluliselt pärssuda.
Maks võib rasvuda ka pikaajalise alkoholitarbimise tagajärjel.
Rasvmaksa sümptomeid ei ole nii lihtne diagnoosida, sest rasvmaksal puuduvad iseloomulikud sümptomid, vastupidiselt teistele haigustele. Seetõttu ei tea paljud inimesed, et neil on see probleem. Rasvmaksa korral leitakse uuringutel maksaensüümide aktiivsuse ja maksa enda suurenemine.
Dieet-, Detox- ja Ravipaastukuurid aitavad vabaneda toksiinidest organismis.
Allikas: www.tervemaks.ee